Hvala sošolcu Marcetu za pogovor
Vse življenje me preganja občutek, da sem prešprical gimnazijo. Ste prebrali Odisejo? Ne mislim tisti kratki prozni povzetek, ki je izšel v knjižnici Sinji galeb, ali nekaj odlomkov prave pesnitve, ampak celotno besedilo, vseh 24 spevov, dobrih 12 000 stihov? Hodil sem v klasično gimnazijo in to bi bil moral že zdavnaj prebrati. Pa sem jo šele zdaj predihal. Je trajalo s presledki 6 dni. Bogu hvala za dolgo življenje. Ne bom dolgočasil z obnavljanjem, čeprav ne bi bilo dolgočasno. Človek veliko spozna o načinu življenja in naravi ljudi v davnini. Ljudje so bili taki kot zdaj, a vse je bilo bolj neposredno grobo in strastno.
Na koncu so verzi o spravi. Povezujem z našim prizadevanjem po spravi v pretekli vojni sprtih strani in njihovih potomcev in zagovornikov. Pred kratkim je po simpoziju o tej temi (junij 2020) SAZU objavila manifest o spravi (marec 2021), ki je naletel na nespravno razdvojen sprejem. V njem ne apelira na spravo med partizani in domobranci, ki jih ni več, ampak na spravo med njihovimi političnimi dediči. Ker smo v demokraciji ne v enoumju, lahko pogledi na preteklost ostanejo različni, zediniti pa bi se morali okrog skupnih osnovnih vrednot. To so vrednote svetovnega etosa. Složnost v teh naj bi preprečevala za narod usodne spopade v trenutkih, ko je potrebna narodna enotnost. To naj nas bi zavezalo, da bi v politiki "zakopali bojno sekiro" v znamenje trajnega pomirjenja, ne le začasnega premirja. Težnja k spravi, k pomirjenju in miru je univerzalna.
Ko Odisej ob vrnitvi na rodno Itako in na svoj dom skupaj s sinom Telemahom in dvema hlapcema, govedarjem in svinjarjem, upravičeno - za tedanje pojme in navade - pobije snubce, ki so mu zažirali imetje in poželjivo prežali na njegovo ženo Penelopo, se proti njemu dvigne del svojcev pobitih, kajti večina je obračun sprejela kot zasluženo božjo kazen. Njihovega vodjo Odisej ubije, potem pa poseže vmes Atena in ustavi spopad. Odiseju reče:
... stoj! Odnehaj od spora in splošno pogubnega boja ... (24, 543)
... Z veseljem posluša Odisej. (24, 545)
Sveto zavezo nato med obojimi utrdi boginja. (24, 546)
Sprava torej temelji na božjem ukazu; prevedeno, na nadindividualnem in nadskupinskem, to je, univerzalnem zakonu človečnosti, ki ga danes predstavljajo premise svetovnega etosa. Opazimo pa tudi, da se Odisej sam od sebe ne bi ustavil, a hvaležno in z veseljem sprejme poseg boginje. Sami od sebe se nasprotni strani ne bosta spravili. Vsekakor o spravi ni odločala ljudska skupščina, ampak jo je - "sveto zavezo" - vsilila boginja. Nekdo nad "gloto", dovolj avtoritativen v zadevah duha, mora poseči vmes. Ali je SAZU sodobni nadomestek olimpskih bogov, ne moremo reči. Tega ni mogoče primerjati. Vsekakor pa je najvišja posvetna ustanova v zadevah duha pri nas.
Ni komentarjev:
Objavite komentar