UČINKOVITOST OBVLADOVANJA EPIDEMIJE: okrogla miza SM

Prispevek za konferenco IRSA, 19. 10. 2023 v dvorani Slovenske matice v Ljubljani



Hvala za vabilo. Frane Adam je k mojemu imenu pripisal »zunanji član inštituta« in beseda je meso postala in prebiva med vami. Ta častna vloga prvega govornika mi je domnevno pripadla, ker sem na Franetovo pobudo za Delo-znanost napisal povzetek raziskave Analiza učinkovitosti obvladovanja epidemije v Sloveniji (Mednarodno primerjalni in interdisciplinarni pristop). Bilo je objavljeno in ne bi rad ponavljal. Kar je bilo objavljeno, je poročilo, opis, informacija o vsebini knjige. Ni recenzija. Recenzija bi bila, če bi se poglobil v gradiva, na osnovi katerih ste prišli do objavljenih sklepov, in kritično preveril ustreznost sklepov. Napisal sem le bona fide opis.

A prav na kratko naj vendarle strnem osnovne ugotovitve, kot sem jih dojel. Pred tem le mala opomba. Organizacijska teorija razlikuje učinkovitost in uspešnost. Uspešnost je stopnja doseganja ciljev, v našem primeru minimiziranje smrti in obolevnosti za kovidom-19; učinkovitost pa je stopnja napora ali časa pri tem doseganju, to je, kako hitro in s koliko napora smo dosegli ta ali oni cilj. Torej bi bil ustreznejši naslov knjige »Uspešnost…« ali »Uspešnost in učinkovitost…« In drugo: mednarodno primerjalni vidik je bil nujen in je umestil Slovenijo med druge države in morda nekoliko olajšal breme kolektivne vesti zaradi velikanskega števila umrlih. A želel bi si podrobnejše analize naše situacije – o tem še kasneje.

Raziskava ugotavlja (v moji percepciji) naslednje:

1. Politični sistem, nacionalna kultura, razvitost države niso neposredno povezani z umrljivostjo (štev. smrti na 1000 prebivalcev) (če se omejim na umrljivost brez upoštevanja okuženosti in obolelosti)

2. Vrsta in način vzpostavitve vladne strokovne svetovalne skupine (obstoječa ali nova institucija) nista povezana z indikatorji uspešnosti (umrljivostjo). Naj pripomnim: zamenjava stare institucije z novo je domnevno prispevala k nezaupanju prebivalstva v stroko (če ji že vlada ne zaupa; očitki o politizaciji stroke)

3. Način kriznega komuniciranja vpliva na upoštevanje ukrepov in s tem na okuženost. Specifične komunikacije po več kanalih, namenjene delnim populacijam, naj bi bile bolj ustrezne kot enotna sporočila za vso populacijo.

4. Družine so bile med epidemijo nepodprte, neoskrbljene, v stresu, razpete med karantensko zaprtostjo in mobilnostjo zaposlenih članov. Okužbe so se prenašale tudi znotraj družin.

5. Zmanjšana je bila možnost zaposlovanja mladih zaradi omejevanja delovanja gospodarstva. – Spopadali sta se težnja po čim manjšem omejevanju gospodarstva in težnja po zavarovanju populacije. Ob tem so bile tudi latentne težnje po »starizmu«, »naj umrejo tisti, ki bi tako ali tako umrli«.

6. Raziskava opozarja na pojav amnezije, spoznavne dezorientacije in zmede in družbene anomije sploh.

7. Za v bodoče je priporočena kombinacija več ukrepov obvladovanja krize in prilagajanje ukrepov subpopulacijam.

V prihodnje bi si želel

1. podrobne raziskave slovenske situacije z upoštevanjem proksimalnih variabel: smrti v zaprtih okoljih (dso, zavodi, bolnišnice) vs. smrti v odprtih okoljih (gostota stikov); primerjavo urbano okolje vs. ruralno okolje (distanca), dnevnih migrantov v urbana središča vs. nemigrantov.

2. Mednarodno primerjalno študijo zdravstvenih sistemov v povezavi z indikatorji obvladovanja epidemije (okužbe, oboleli, umrli)

3. Primerjavo izidov pri različnih tipih strategij obvladovanja epidemije. Hipotetični idealni tipi so:

A - strategija laissez-faire, naravna prekuženost

B - centralno vodeni enotni ukrepi

C - specifični ukrepi  v subpopulacijah, avtonomija subpopulacij (institucij)

D – kombinacija B in C strategije

Primerjavo različne konsistentnosti strategij: konsistentna strategija vs. eratično menjavanje vs. premišljeno prilagajanje.

Tvegana hipoteza za slovensko situacijo:

Visok delež umrlih je posledica koncentracije starih v domovih za stare in drugih zavodih, odsotnost negovalnih bolnišnic (ločitve zdravih in bolnih), kadrovske in druge podhranjenosti in neorganiziranosti zdravstva, nepripravljenosti na epidemijo (zaloge), dnevnih migracij, »nezaupanja« v politiko in stroko = neupoštevanja ukrepov (anomija, defektorstvo).

Hvala za pozornost. O »anomični osebnosti« po potrebi v razpravi.

 

Ni komentarjev:

50.000

Dragi obiskovalci mojega bloga, danes smo prekoračili petdesettisoči obisk od začetka pisanja bloga, tj. od septembra 2010. To pomeni pribli...