O VERI, RELIGIJI IN ATEIZMU

 

Na teh straneh so zbrani vsi zapisi o naslovni temi od začetka pisanja tega bloga do danes (avgust 2022) v kronološkem redu z malenkostnimi popravki zaradi boljše berljivosti.

27. januar 2012

Svetišče za ateiste

Popularni poljudni filozof "Alain de Botton bi gradil ateistični tempelj", beremo danes na Planetu siol. Ob tem ko promovira svojo novo knjigo Religija za ateiste (Religion for Atheists), se zavzema, da bi v središču Londona zgradili visok tempelj za ateiste, ki bi "slavil 'novi ateizem', nasprotje 'agresivnega in destruktivnega' ateizma", ki da ga goji Richard Dawkins, avtor knjige Bog kot zabloda. Na ta predlog se je odzval Dawkins, češ da je "ateistični tempelj oksimoron" (bistroumni nesmisel; mislil je najbrž 'contradictio in adiecto', protislovje samo v sebi). Po Bottonu naj bi ta tempelj slavil življenje, ljubezen, prijateljstvo in mir. "Humanisti po drugi strani verjamejo, da gradnja kvazi-religijskih zgradb za ateiste ni potrebna, saj ateisti ne potrebujejo templjev, da bi razmišljali o smislu življenja," beremo v poročilu.

Ob tem sem se spomnil svojega zapisa v prvem blogu, ki sem ga pisal na straneh Fakultete za socialno delo leta 2006. Tam sem pod naslovom Za cerkev necerkvenih med drugim zapisal:

"Ko sem bil pred leti v Berlinu, sem v Brandenburških vratih odkril kamrico, namenjeno umiku in tihemu premisleku. Pri vhodu, v predsobi, je gospa, ki varuje prostor in hrani knjigo vtisov. Iz predprostora prideš v nekoliko večji prostor, kjer je nekaj oblazinjenih sedežev, nekaj preprog, na steni pa tapiserija, ki osredotoča pogled. Drugih simbolov ni. Tu lahko pripadnik katere koli veroizpovedi, tudi ateist, posedi, pomoli ali pomeditira, ali pa se preprosto odpočije od uličnega hrupa. Lahko govori z Bogom ali pa sam s sabo. Kajti, če je Bog, je povsod, ne samo v katoliški cerkvi; še najbolj med ljudmi, ki se zavedajo svoje nebogljenosti, temeljne nemoči – in jim ni do moči. Tedaj sem bil v prostoru sam. Dobro mi je delo in ganilo me je. To sem tudi zapisal v knjigo vtisov, ki sem jo ob tem radovedno prelistal. Tudi Slovenci so bili tam, tudi znani. Kamrico vzdržuje mesto. Rekli boste: to lahko storiš tudi v cerkvi. Lahko. A različni ljudje iz različnih razlogov ne zaidejo v cerkev. Bi bilo zelo nenavadno, če bi kje v Ljubljani imeli tako kamrico za umik in pomisel?"

Tega ne pišem, ker bi mislil, da mi je De Botton ukradel idejo. So obdobja v zgodovini, ko je kaka ideja 'v zraku', ni pomembno kdo in kdaj jo izreče, niti ne, kako natančno je izrečena. Na straneh Facebooka se nekateri moji ateistični kolegi zavzemajo za "društvo humanistov" kot nekakšno versko skupnost ali kot protiutež verskim skupnostim. (Naj mi ne zamerijo, če jih napačno razumem.) To, da več ljudi nekaj čuti, nekaj drugače, na nov način čuti, napoveduje družbeno spremembo. 

Filozofu Tinetu Hribarju dolgujem razlikovanje med religijo in vero, pa tudi med teističnimi in ateističnimi religijami. Naj Dawkins ponuja še toliko naravoslovnih dokazov proti obstoju Boga, mislim, da tako prepričanje, da je Bog, kot prepričanje, da ga ni, temeljita na verovanju, ne dokazih. V ozadju je še bolj temeljno vprašanje, namreč, kaj je Bog, kako ga razumem. A v to se tu ne bom spuščal. 

Tudi cerkev je izvorno skupnost vernikov, ne nujno organizacija moči. Zakaj torej ne skupnost ljudi, ki verujejo v "dobro v človeku", ali ki so pristaši te ali one različice "naravne religije", po kateri smo ljudje po naravi obdarjeni s sočutjem in se torej po naravi ravnamo po Kristusovi zapovedi: "Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe", ali, če imate raje, po Kantovem kategoričnem imperativu, ki izraža isto misel.

"Mislim, da bi se moral človek ves čas zavedati nekaj temeljnih danosti človeškega življenja in temu zavedanju posvetiti svoj čas. Moral bi meditirati, kar je približno isto kot moliti. Mislim, da bi moral človek tudi praznovati vesele dogodke svojega življenja in se posvetiti preživljanju žalostnih; praznovati premene letnih časov in vse take dogodke, ekvinokcije in solsticije – v družbi, v skupnosti ... Slaviti življenje. Človek, ne glede na to, ali veruje v onostranstvo ali ne", sem takrat zapisal.

Megalomanska de Bottonova zamisel templja mi sicer ni všeč. Bolj mi je všeč kamrica v Brandenburških vratih.

Viri:
http://www.siol.net/kultura/novice/2012/01/alain_de_botton_bi_gradil_ateisticni_tempelj.aspx
B. Mesec, Moj spletni dnevnik 2006. Obštudijsko gradivo. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za socialno delo, Ljubljana 2006.

1. april 2012

Peter L. Berger, Vprašanja vere

je naslov knjige s podnaslovom Skeptična pritrditev krščanstvu. Peter L. Berger je ugleden sociolog, "eden najuglednejših", je zapisano na ovitku knjige, pri nas široki družboslovni javnosti znan kot soavtor dela Berger in Luckman, Družbena konstrukcija realnosti. Lahko rečem, da imam precej trdno stališče glede vere in religije (kar se pri mojih letih že spodobi), vendar ne tudi podrobno izdelano. Tu tega ne morem razlagati. Lahko rečem le, da so me evangeliji ganili in da imam Jezusa iz Nazareta v marsičem za življenjski zgled. Njegove prilike in vse njegovo ravnanje si skušam po svoje razložiti, ne da bi poznal teološko literaturo; pravim, da je bil prvi eksistencialist (pa se o prvenstvu in filozofski opredelitvi ne mislim pričkati). Zato rad o teh rečeh kaj preberem. Teološka apologija religiozne vere me pravzaprav ne zanima; je sama v sebi sklenjena in zaprta. Zanimajo me, na primer, interpretacije Nove zaveze, ki iščejo in zaznavajo odmeve starih prilik v dušah modernih ljudi. Kako ne bi segel po knjigi laika, široko razgledanega, razumnega, inovativnega sociologa, za katerega domnevaš, da ni teološki doktrinar, in da bo sporočil to, kar iščem sam: odziv njegove duše na sporočila človeka, ki se je od malega zavedal svoje temeljne ranjenosti in poklicanosti v razpetost na križu? 

Kakšno razočaranje! Berger, za laika kar teološko poznavalsko, razprede svojo pritrditev krščanstvu okrog posameznih sintagem krščanske veroizpovedi, creda (tropičja označujejo prelome poglavij): 

"Verujem ... v Boga ...  Očeta vsemogočnega, ... stvarnika nebes in zemlje, ... in v Jezusa Kristusa, Sina njegovega edinega, Gospoda našega, ... ki je bil spočet od Svetega Duha, rojen iz Marije Device, ... trpel pod Poncijem Pilatom, križan bil, umrl in bil v grob položen, ... šel pred pekel, tretji dan od mrtvih vstal; šel v nebesa, sedi na desnici Boga očeta vsemogočnega; od ondod bo prišel sodit žive in mrtve. ... Verujem v Svetega Duha, ... sveto katoliško cerkev, občestvo svetnikov, ... odpuščanje grehov, ... vstajenje mesa in večno življenje."

V vsakem poglavju začne razmišljanje z zdravorazumskim odzivom, povzame nato misli teologov, pride do pasti in slepih ulic razuma, do protislovij, ki bolje utemeljujejo nevero kot vero, da bi na koncu emfatično pritrdil veri - vsemu dobesedno tako, kot je navedeno zgoraj, v maniri najbolj zvitega preobračalca besed, tako da se vse izide v najbolj konzervativno formulo. Zavrne celo teološke interpretacije, ki se odmikajo od te vere; ki starim obrazcem iščejo ustreznice v doživljanju sodobnega človeka. Za ilustracijo tega početja, ki mu ni mogoče reči mišljenje ampak zgolj izpovedovanje vere, naj bo dovolj samo primer interpretacije vstajenja.

Potem ko Berger prizna, da ni nobenega zgodovinskega dokaza o vnebovzetju (da o fizikalnih pomislekih ne govorimo) in ko pravi, da bi njemu zadostoval navaden policijski zapisnik (s čimer je užalil teologa, s katerim se je bil pogovarjal), zatrdi, da vernik tudi ne potrebuje nobenega dokaza. To je res. Poigra se z mislijo, kaj bi bilo, če bi po televiziji predvajali dokumentarec o tem, kako so Kristusovi učenci odprli grob, ukradli truplo in razglasili, da je šel Učenik v nebesa. Vse to ne bi prizadelo vere verujočih. Spet ima prav. Pravi tudi, da Jezusova zgodba ne bi bila nič kaj zanimiva, če ne bi od mrtvih vstal, in tako posredno priznava, da je ta mit potreben za ohranjanje vere. Spet za vernika presenetljiv uvid. Ampak zakaj potem on v to veruje, če je razkril ves mehanizem mita in ga odčaral? Pravijo, da pri povzdigovanju, vrhuncu maše, v obliki nekvašenega kruha verniki zaužijejo Kristusovo telo in v obliki vina njegovo kri in ga tako ponotranjijo. Zaužitje kruha in vina simbolizira vernikom ponotranjenje, sprejetje Kristusa, njegove drže. Tako je tudi z vstajenjem. Je zgodba, mit, ki simbolizira dejstvo, da je Kristus "neznansko močna bit", ki je kot ideja, kot nepozaben zgled, preživela Jezusovo telesno smrt. Tudi to sprejmem.  Izraz »močna bit« ima zame povsem tostranski poudarek. (Vsi  bi tudi radi, da bi nas naša dela ali naše misli preživele.) Toda Berger pravi, da tako sprejemanje "Jezusa kot učitelja inovativne nravnosti ali kot duhovnega vzornika" ni podprto z Novo zavezo. Ni ustrezno sprejemanje Jezusa. Bergerju in vsem pravim vernikom gre za odrešitev sveta, za kozmično odrešitev. Kristus ni samo Učenik, je Odrešenik. Kristus je "odrešenjska moč Boga" in je obstajala ne le pred zemeljskim življenjem Jezusa ampak pred stvarjenjem sveta. Bog je svojega Sina poslal na svet, da bi ga odrešil.  (Ali »odrešiti« pomeni kaj drugega kot »odrešiti grehov«, kot običajno razlagajo, ni jasno, kaže pa, da nekaj veliko večjega.) "Sprejeto je" - dogmatično zatrdi sociolog qua amaterski teolog - "da je bil /Kristus/ dejaven zunaj svoje empirične življenjske dobe - ko je vstal od mrtvih, šel v nebesa in mu je usojeno, da se vrne v slavi in ustanovi kraljestvo, ki ga je napovedal. Te trditve obsegajo odrešenje kot kozmični dogodek, kot vdor Božje moči v ta svet" (str. 119). Veruj, kdor moreš! (Na rob sem pripisal "STAR WARS"). »Odrešenje« tu ne pomeni odpustitev grehov ampak vrnitev Kristusa in ustanovitev napovedanega kraljestva (snovnega?) ter preprečitev propada Planeta in/ali kozmosa, vesolja. Bergerjevo stališče je logično - pod njegovo predpostavko. Bog vendar ne more mirno gledati, da se mu njegova stvaritev, vesolje, širi in ohlaja in je na poti v propad. To mora ustaviti! 

Berger pribije, zavračajoč liberalna teologa Bultmanna in Tillicha, da se ne strinja "z vsako opredelitvijo, ki razlaga Kristusa kot simbol človeških eksistencialnih kategorij in s tem zamegljuje kozmično resničnost njegovega odrešenjskega dela" (str. 119). No, v to ultrakonservativno kozmično odrešitev pač ne morem verovati. Prepričan sem tudi, da je v Evangelijih kaj malo osnove za to vero.

Podnaslov Bergerjeve knjige bi moral biti: "Sploh ne skeptična pritrditev krščanstvu" ali »navdušena pritrditev krščanstvu«.  Še bolje bi bilo: "Volja do vere", kajti za to gre - za težave vernega razumnika, ki jih navidezno razumsko premaga z voljo do vere. Če bi bil jaz kolega tega sociologa, bi mu rekel: "Berger! Veruj, Bog ti požegnaj, in ne piši knjig o tem!"

Branje mi je bilo zanimivo, kravžljali so se mi možgančki, zvedel sem na kratko in razumljivo povzeto za marsikatero teološko stališče. Na koncu se je utrdila moja brezbožna vera, tako kot se je Bergerjeva ultra-religiozna vera. V nasprotju z Bergerjem ne potrebujem ne Boga ne odrešitve ne svoje ne kozmične. Povsem sprijaznjen sem s potovanjem v nič, osebnim in kozmičnim - edino je, brez nadaljevanja, nezastrto z mitom večnega življenja, prelestno, živo, polno ljubezni.
Vir: Peter L. Berger, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu. KUD Logos 33, Ljubljana 2011.

25. september 2012

Krščanstvo kot »hiperkozmična drama«

Podnaslov prikaza z gornjim naslovom (Alen Širca, Delo, 25.9.2012) knjige znanega in vplivnega sociologa Petra Bergerja Vprašanja vere zatrjuje, da je to delo »prepričljiva teološka razprava«, v kateri skuša »avtor … nagovoriti ateiste in druge 'omahljivce'«. Morda je razprava prepričljiva za prepričane, dvomim pa, da tudi za ateiste in 'omahljivce'. Vsaj v mojem primeru to prepričevanje ni bilo uspešno. Mi pač ni pomoči. Knjiga sama ima podnaslov »skeptična pritrditev krščanstvu«. Tudi to ne drži. Bergerjevo delo je zanosna pritrditev veri; pritrditev vsaki postavki apostolske veroizpovedi (krščanskega creda) posebej v njenem najbolj dobesednem (laično vsakdanjem) pomenu, vključno z vero v odrešitev kozmosa, vero, ki najbrž pomeni, da bo Bog ustavil tisto širjenje vesolja in ohlajevanje, ki ga zlovešče napovedujejo astronomi, na našem modrem planetu pa bo življenje cvetelo večno. Hiperkozmično.

Ker me zanima, kaj bi mimo bradatega strica na oblaku beseda »Bog« še lahko pomenila, berem take razprave. Trenutni izid mojega raziskovanja je, da verujem v »božje« v vsakem človeku, ne pa v »Boga« ali »bogove«. To se bo dlakocepskemu sofistu zdelo protislovno: zatrjujem pridevnik ne pa samostalnika, iz katerega je izpeljan. Zato dolgujem pojasnilo. To »božje« si prevajam z manj skrivnostno besedo »človečno«, ali kot »dobro, sočutno« in tudi kot spoštovanje večine desetih »božjih« zapovedi krščanskega Boga. Glede spoštovanja zapovedi brez Boga se pridružujem filozofu Bagginiju, ki na znani zgroženi vzklik Ivana Karamazova »Če ni Boga, je vse dovoljeno!« odgovarja: Da, razen parkiranja v središču Londona ob sobotah. S tem dovolj nedvoumno nakaže človeški izvor »božjih zapovedi«.

Kritično vprašanje (kot ga izpostavlja pisec prikaza), ki ga tako imenovani ateisti (to je, brezbožniki; ljudje nasploh pa so, na enak način poimenovani, brezrogci, saj nimajo rogov – naj bi jih imeli?) naslavljajo teistom, je: če je Bog, zakaj dopušča trpljenje. Konkretno: «Kako je sploh mogoče upravičiti trpljenje in smrt enega samega otroka, edinstvenega, neponovljivega?« Bergerjev odgovor: »Bog je navzoč v otrokovi in materini agoniji. Trpi z njima in z vsem trpinčenim stvarstvom…« Ubogi Bog! Povejte to materi. In dodajte z Bergerjem: »Ne otrok ne mati ne bosta propadla, ampak bosta onkraj tega življenja neskončno potolažena.« Morda bo mati s tem res potolažena. Mnogi so.

Smisel trpljenja, če se mu ne moremo izogniti, je edino ta, da nas dela bolj človečne, sočutne, pripravljene pomagati, skromnejše in ponižnejše pred silami narave in skrivnostmi življenja – v tem edinem življenju. Bergerjeva globokoumna tolažba je zgled nesočutnosti.

Vir: Peter L. Berger, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu. KUD Logos 33, Ljubljana 2011.
Alen Širca, Krščanstvo kot "hiperkozmična" drama, Delo, 25.9.2012

30. september 2012

Kristus revolucionar?

Berem zgodbo o Kristusu kot revolucionarju, ki jo je objavil Spiegel in prenesel Global. Pisec se sprašuje, ali ni šlo Kristusu za posvetno oblast, ne samo za duhovno - "Kakor v nebesih tako na zemlji". Bil naj bi "resnični borec za boljši (tostranski) svet", ki naj bi ga tedanji kristjani, da bi lažje širili novo vero, kot takega, bojevitega, zatajili in spremenili v "krotkega in blagega". Zgodovinske okoliščine položaja Judov v rimskem imperiju seveda kažejo na to, da so se upirali in se hoteli znebiti rimske nadoblasti. Bili so uporniški poskusi, ki so jim sledile rimske represalije, in tudi Kristus je pri okupacijskih oblasteh veljal za na ta način nevarnega agitatorja. Časnik navaja razne posredne 'dokaze' in sklepanja za to, da bi res hotel biti 'kralj Judov', pa, kljub temu, da navaja nekaj zgodovinarjev, nobenega dokaza o kakem Kristusovem dejanju, za katerim bi lahko videli vsaj težnjo, če že ne načrt, po osvojitvi posvetne oblasti. Edino Kristusovo uporniško dejanje  je bilo prevračanje miz menjalcev denarja v templju. Temu dejanju nikakor ne morem pripisati težnje po osvojitvi posvetne oblasti. Kristus naj bi hujskal ljudstvo proti rimskim okupatorjem in domačim farizejem. Tistemu, ki razmišlja samo o osvajanju posvetne oblasti, je marsikaj lahko "hujskanje". Celo Pilat ga je imel za nedolžnega, a tako zadržanje Pilata naj bi bilo potvorba tedanjih kristjanov, ki iz taktičnih razlogov niso hoteli kriviti Rimljanov, ker bi to oteževalo širjenje njihove vere. Precej iz trte zvita argumentacija. Mislim, da je to spieglovska liberalna "politofilska" (v smislu prevlade političnega in ne filozofsko-etičnega ali religioznega diskurza) zastranitev. Kristus je bil - če odmislim to, v kar verujejo kristjani (božji sin itd.) - učitelj etike, etične drže, jaz pravim kar 'prvi eksistencialist' (čeprav bi elemente te drže našli že pri grških filozofih, v članku je omenjen Diogenes); človek, ki se je zavedel enkratnosti življenja in svoje človečnosti, odgovornosti do življenja; človek, ki je začutil "božje" v sebi; ki je pozival k notranji, duhovni, etični prenovi. Da je osebno veroval v Boga, ni dvoma, vendar ne v starozaveznega Boga ampak Boga, katerega glas podpira njegov novi etični kodeks. Lahko bi mu očitali edino "verbalni delikt" ali, tako kot Judje, "bogokletje" v odnosu do starozaveznega Boga in starih verskih zapovedi in običajev (»Sobota je zaradi človeka in ne človek zaradi sobote.« Mk 2, 27).

Konstrukt zgodovinarjev, ki jih navaja Spiegel, se na način nasprotja ujema s težnjami tistih, ki bi želeli, da bi cerkev imela posvetno oblast, saj te težnje legitimira z domnevnim Kristusovim zgledom. Morda s svojim člankom Spiegel opozarja prav na to nevarnost.

Vir: Veselo oznanilo? Global, 9/2912 34-41, po Spiegel 2012.

02 oktober 2012

Marginalije k Bergerju: dve resničnosti - uničljiva in neuničljiva

O knjigi Petra L. Bergerja, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu sem že pisal (glej zgoraj). Tu sem se s pripombami in ugovori spravil nad nekaj strani te knjige - ne vem, koliko bom zdržal, saj človeku že kmalu postane jasno, kam pes taco moli, in potem ni potrebe, da bi nadaljeval.

"Religiozna vera ... vedno vključuje temeljno domnevo, da obstaja resničnost onstran resničnosti navadnega, vsakodnevnega življenja in da je ta resničnost dobronamerna. Drugače povedano, religiozna vera vključuje prepričanje, da obstaja usoda, ki presega smrt in uničenje, ki, kot vemo, ne čakata le nas, temveč vsakogar in vse, kar nam je drago na tem svetu, človeško vrsto in planet, na katerem se odvija zgodovina in (če ima sodobna fizika prav) vse vesolje." (str. 11)

B. torej ve, kaj nas čaka, veruje pa, da obstaja poleg tega, kar nas v resnici čaka, "neka druga resničnost", v kateri nas to ne čaka. Kaj to pomeni? Dve možnosti vidim ta trenutek (tretja se bo morda pojavila kasneje): (1) Ta druga resničnost obstaja paralelno s prvo resničnostjo; vse, kar premine, se samo preseli v to drugo resničnost in v njej živi dalje. (2) Druga resničnost se bo pojavila, ko bo prva resničnost, to je, vse, kar je, uničeno; ko bo vse uničeno, se bo vse nadaljevalo v drugi resničnosti, v kateri bo obstajalo večno. Mislim si, da se bo to zgodilo po poslednji sodbi (tega B. ne omenja, krščanski nauk pa), h kateri bodo poklicani vsi preminuli. Ob tem se pojavlja več vprašanj.

Prvo je vprašanje narave druge resničnosti: je snovna, kot ta, ki jo zaznavamo in doživljamo, ali duhovna? Iz konteksta sklepamo, da jemlje Berger to drugo resničnost »krvavo resno«, kot nekaj otipljivega, snovnega.

Zakaj ima ta resničnost, ki obstaja zdaj, in ki bo uničena, tako naravo, da sproti odmira in da bo nekoč v celoti uničena? In zakaj ona druga resničnost, ki je prav taka (ali pa je morda drugačna, kakšna?), nima narave uničljivega, ampak nasprotno naravo neuničljivega, večnega? Zakaj obstaja ta vzporednost ali zaporednost dveh resničnosti, ki si nasprotujeta v tem, da je ena uničljiva, druga pa ne? Naravoslovno je to težko razložljivo, čeprav fiziki pravijo, da obstaja antimaterija, torej, nekakšen neviden materialni antisvet, nisem pa slišal, da bi bil ta antisvet večen. Berger o tem ne govori. Tudi Boga in njegovih namenov še ne omenja; kaj je mislil, ko je ustvaril dve resničnosti.  O tem v Stvarjenju (Geneza) ni govora.

Zakaj je Bog ustvaril dve resničnosti, eno, ki ni večna in eno, ki je večna? Zakaj ni že prvi resničnosti podelil statusa večnosti? Zakaj muči uboge ljudi in svoje stvarstvo? Odgovora ne bo, saj tudi Berger pravi, da nekaterim (npr. Simone Weil, ki veruje v Boga, očitno pa tudi meni, ki ne verujem) Bog ne odgovori. Samo molči. 

Poskusimo z domnevo, da obstaja samo ena minljiva resničnost; drugo, neminljivo, si je pa v svojo tolažbo izmislil človek. Veruje, da obstaja. To je za Bergerja "najbolj drzna misel, kar so jo ljudje kdaj imeli. Morda je iluzija, toda tudi če je, je zelo zanimiva." Meni se ne zdi zanimiva, ker je preveč prozorna izmišljotina, ob kateri se pojavljajo vprašanja, na katera je en sam odgovor: Tako verujem! Proti veri ni dokazov. Skepsa je zaman. Skeptična vera je protislovje samo v sebi. Da je tako, priča Bergerjeva "skeptična pritrditev krščanski veri"; pritrditev, ki ni skeptična, ampak zanosno apriorna.

Vir: Peter L. Berger, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu. KUD Logos 33, Ljubljana 2011.

 

2. oktober 2012

Marginalije k Bergerju: vera in religiozna vera

Takoj v začetku svoje razprave B. poudari: "To je knjiga o vprašanjih religiozne vere." To pomeni, da razlikuje religiozno vero in "nereligiozno" vero. To pomeni, da so ljudje, ki so religiozno verni, in ljudje, ki so "samo" verni. Ob tem se vprašamo, kaj pomeni ena in druga vrsta vere; in drugo vprašanje, ali obstajajo tudi neverni, ljudje, ki nimajo ne religiozne vere ne nereligiozne vere. Opravimo najprej s tem zadnjim vprašanjem. Po mojem vedenju taki ljudje, ki so izgubili vsakršno vero, vsakršno upanje in zaupanje, obstajajo. Morda so v manjšini. Sami si v obupu vzamejo življenje, hitro ali počasi. Da bi upanja in zaupanja nikoli ne bili imeli, pa se mi zdi na moč vprašljivo. Zdi se mi, da je nekakšna vera ljudem prirojena - a to bo postalo bolj razumljivo v nadaljevanju.

Kaj je vera, navadna vera, nereligiozna vera? Vsak človek (ne bom dlakocepil, gotovo so izjeme) ima neko temeljno zaupanje in upanje, ki presega njegovo gotovo vedenje. Upam, verjamem, verujem, da bom čez nekaj minut še živ (čeprav se lahko zgodi, da ne bom); verjamem, da bo jutri nov dan, podoben današnjemu; da ne bo Zemlje v doglednem času zadel komet in povzročil kataklizmo; da se bomo nekako prilagodili segrevanju planeta itd. Upam, da bosta moji vnukinji preživeli svoje življenje vsaj tako mirno, kot sem jaz svoje. Upam, da bo človeštvo še dolgo poseljevalo Zemljo. Zaupam ljudem okrog sebe, da se mi ne bodo izneverili, da me ne bodo izdali, ogoljufali, me poškodovali, me ubili. Zaupam, da se bodo ljudje na cesti držali prometnih pravil. Vse to so dogodki in dogajanja, ki niso gotova, za katera ne vem, ali se bodo zgodila ali ne. Ostane mi samo, da upam, da verujem, da se bodo, ali ne bodo zgodila.

Religiozna vera je po B. "vera v obstoj resničnosti onstran resničnosti navadnega vsakodnevnega življenja in da je ta resničnost dobronamerna." V začetku govori samo o obstoju onstranske resničnosti, ne še o Bogu. Tostranska resničnost je vsakdanje življenje, onstranska resničnost pa je neko drugo življenje. Religiozne vere torej v začetku ne definira kot vere v posebno bitje, v Boga, ampak v obstoj druge resničnosti, drugega sveta, drugega življenja, ki ni tako kot vsakdanje. In sicer je to resničnost, ki "presega smrt in uničenje", za katera Berger ve, da čakata nas in vse vesolje. Religiozno neveren je torej tisti, ki – ne samo da ne verjame v onstranskega Boga – ampak ne verjame v obstoj te druge, dobrohotne in večne resničnosti.

Religiozna vera je torej nekakšna nadgradnja "navadne" nereligiozne vere, njena podmnožica. Ljudje, religiozni in nereligiozni, imajo vsi neko temeljno zaupanje v dobrost sveta. To temeljno zaupanje se oblikuje v zgodnjem otroštvu v odnosu med otrokom in starši, ker starši v glavnem zadovoljujejo otrokove potrebe, ga potešijo, uslišijo. V tem odnosu se razvije otrokova navezanost na starše. Starševsko skrb za naraščaj in navezanost mladičev lahko opazujemo že pri živalih. Religiozno verni poleg tega temeljnega zaupanja verujejo, da bo ta dobri svet trajal večno; poleg zaupanja, ki ga čutijo do staršev in drugih bližnjih pa jih navdaja še zaupanje v bitje, ki je nadčloveško, vsemogočno in neskončno dobrotljivo, tako kot noben živ človek.

Vir: Peter L. Berger, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu. KUD Logos 33, Ljubljana 2011.

2, oktober 2012

Marginalije k Bergerju: onstranska znamenja

Ker gre za VERO v obstoj druge resničnosti, obstoja te druge resničnosti pravzaprav ne bi bilo treba dokazovati in utemeljevati. Vendar B. išče dokaze, navaja jih. To pravzaprav niso dokazi, tudi B. jih ne imenuje tako, ampak znamenja, ki nakazujejo obstoj nečesa drugačnega, kot je to pusto vsakdanje življenje. Odstavka (str. 29), v katerem B. našteva ta znamenja, zaradi obsega tu ne morem navesti, čeprav bi ga rad. Lahko samo povzamem.

Na kratko, to je vse, kar je radostno, urejeno, humorno, igrivo, nravno, lepo; "zaljubljenost, prevzetost nad rojstvom otroka", Beethovnova deveta (morda tudi  Dylan, Springstein) itd. V našem življenju - če poteka kolikor toliko v miru - takih dogodkov ni malo. Rojstvo otroka, veselje ob dosežkih malčka, pogled na privlačno dekle, zaljubljenost, obljuba skupnega življenja; doživetja v naravi, pogled na zvezno nebo, lepota matematičnega dokaza, užitek ob umetniških delih; ponos ob uspehih otrok, veselje ob vnukih, spokojna zavest o dobro preživetem življenju v starosti. Vse to naj bi spadalo v onstransko resničnost. Onstransko ne tostransko. Se vam ne zdi, da je B. dobršen del najlepšega v vsakdanjem življenju odvzel temu življenju tu in sedaj in prestavil v onstransko resničnost? 

Tako je nadvse lahko konstruirati onostranstvo (ne le "socialno konstruirati tostranske resničnosti"): preprosto tisto najboljše v vsakdanjem tostranskem življenju prestaviš v onostranstvo oziroma pripišeš onstranskim vplivom.  So torej manj lepi vidiki tostranskega življenja plod božjega nasprotnika, Satana?  Je ta negativni svet tudi v onostranstvu? Tudi večen? Namenjen porednim?

Najmanj, kar lahko ugotovimo, je, da je torej to Bergerjevo onostranstvo v tostranstvu, saj se zaljubljamo tukaj, v vsakdanjem življenju; lepa in pretresljiva doživetja imamo tukaj, v vsakdanjosti. (To je tretja varianta odnosa med tostransko in onstransko resničnostjo; glej zgoraj).

Torej je onstranska resničnost pravzaprav tostranska, prežema tostransko, ali kako? Vprašanja se kar grmadijo. Ali je poleg tega, da je onstranska resničnost znotraj tostranske, tudi nekje posebej v onostranstvu? So dobre reči v tostranstvu samo znamenja, odblesk še lepše in še boljše onstranske resničnosti, ki je nekje drugje - tako kot pri  Platonu?

Kje je meja med tostransko in onstransko resničnostjo, če sta obe že tukaj, v tostranstvu? Kje je meja med odbleski in pravimi značilnostmi onostranstva, pravimi Idejami? So lepi verzi, navedeni kot moto mojega bloga, tostranski, ali, ker so lepi, onstranski; ali so zgolj odblesk neprekosljivo lepih verzov, ki bivajo na nekem onstranskem Blogu? (Že ta je v "oblaku"; torej je oni nad oblaki?)  Nenavadno občutje Cezarja (omenja ga B.), ko doživlja "auro" pred epileptičnim napadom, naj bi bilo znamenje, da obstaja "še nekaj drugega", onstran tega, kar je tu (čeprav je tudi aura tu, v doživljanju živega tostranskega človeka). Čemu nenavadno psihično doživljanje locirati nekam drugam in ne v duševnost tega človeka, ko je vendar očitno, velikokrat tudi izmerljivo in locirano, da ga povzroča neka fiziološka motnja v delovanju možganov?  Potemtakem ljudje v Devici Mariji v Polju, ki si domišljajo, da živijo v onostranstvu, dejansko tam tudi živijo, ali kako? Morda živijo tam samo poskusno, preden se zares ne preselijo.

Za B. so taka doživetja, pravzaprav vsa doživetja, ki sestavljajo res živo tostransko življenje in ne čemernega ždenja (izraz dolgujem nekdanjemu kolegu dr. Zupanu, umetnostnemu zgodovinarju), znamenja obstoja onstranske resničnosti in višje sile, ki jo tu prvič omeni. Zaljubljenost, dragi moj, je od Boga. Za epilepsijo so pa tako včasih rekli, da je "božje".

Dalje: vemo, in že stari so to ugotovili, da toplo doživljamo samo kot nasprotje hladnega, visoko kot nasprotje nizkega, lepo kot nasprotje grdega, dobro kot nasprotje slabega, Beethovnovo Deveto kot nasprotje vaškega cigu-migu ali riganja osla. Ali torej v onostranstvu obstajajo samo lepe in dobre reči ali tudi grde in slabe; in če grdih in slabih ni, kako bomo vedeli, da so lepe lepe in dobre dobre?

A s tem vprašanj ni konec. Če imate doma psa ali mačko ali kakega drugega hišnega ljubljenca, ste lahko povsem objektivno opazili, ne da bi sklepali antropomorfno, da ima žival tudi čustva. Da je jezna, da se veseli, da "zameri"; da so ji, skratka, neka doživetja lepa, druga pa grda in jih ne mara. Celo črvi se gibljejo k viru svetlobe, če lahko izbirajo svetlo ali temno stran. Je zanje ta svetloba tudi onstranska? 

Povprašajmo še teologe! Kot razumem Genezo, je Bog ustvaril svet v šestih dneh, sedmi dan je zadovoljen počival. Ustvaril je svetlobo in temo, dan in noč, zemljo in vodovje, moža in možinjo v raju itd. Ustvaril je vse, kar je. Iz tega vsega je le On izvzet kot prvo gibalo; le On je zunaj, onstran - le On, ne "druga resničnost". Ali kako?


Vir: Peter L. Berger, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu. KUD Logos 33, Ljubljana 2011.

3. oktober 2012

Marginalije k Bergerju: Bog molči

Ni torej bojazni, da ne bi našli obilo znamenj "onstranske resničnosti", če lahko karkoli v vsakdanjem življenju, kar nas je volja, in kar ustreza naši opredelitvi "dobrohotnosti", imenujemo "onstransko znamenje" in torej pripišemo "onstranski resničnosti": vse dobro, vse lepo, vse, kar se nas dotakne, kar nas pretrese: od Beethovnove simfonije do Blejskega jezera, dežela-kranjska-nima-lepšga-kraja. Nekoliko nas je zmedlo dejstvo, da B. najprej govori o "onstranski resničnosti" v nasprotju s tostranskim samoumevnim vsakdanjim življenjem, kar nas napeljuje na misel, da je "onstranska resničnost" tudi nekakšen "življenjski svet". Potem pa B., ne da bi nas na to opozoril, ali ta prehod utemeljil, začne govoriti o Bogu. Boga si v krščanski tradiciji predstavljamo kot osebo. Govorimo torej o posebno poduhovljenem "življenjskem svetu" ali o Bogu kot osebi? Je to eno in isto? Kakor koli, odslej B. govori o Bogu.

Na Boga se obračamo s prošnjami, z molitvijo. Kaj če Bog na naše molitve ne odgovori, če naših prošenj ne usliši? Kaj če Bog molči? Prav to je najboljši razlog, da verujem v obstoj Boga. To je "dokaz na osnovi molka", "globoko dejstvo Božjega molka", dokaz obstoja Boga. Ne razumem. Kako to mislite? Če ni ničesar, po čemer bi lahko sklepal o obstoju Boga, nobenega znamenja, tudi ne nobenega odziva na moje prošnje in molitve, tedaj šele naj bi bil globoko prepričan, da Bog je, prepričan v obliki vere ne vednosti? Res je: tedaj se izkaže čista vera. ki ne potrebuje dokazov, ne izkaže pa se obstoj Boga..

B. opisuje zgodbo Simone Weil, francoske filozofinje, ki je prišla do tega presenetljivega sklepa. Na tem mestu ne morem obnoviti razgibane življenjske zgodbe in zgodbe duhovnega razvoja te spoštovanja vredne ženske. B. pravi, da je "bila njena temeljna drža 'pričakovanje Boga'". B.: "Weilova reducira vprašanje Boga do točke, kjer je edino znamenje Njegove navzočnosti moje trpljenje zaradi Njegove odsotnosti. Tišina Boga, ki ne spregovori, in moja tišina spričo Njegove. Ne ene ne druge tišine jezik ne more izraziti, obe sta neizrekljivi" (str. 23). Vse to zveni skrivnostno globokoumno in je že samo zato privlačno za nekatere ljudi. Smo na robu tistega, kar lahko jezik izrazi. Res je, da jezik, naš jezik tu in zdaj, ne more izraziti vsega, kar je in kar šele nastaja. Ujet je v spone časa, ujet sam vase. Pesniki se trudijo, da bi izrekli, kar do tega trenutka še ni izrekljivo, kar nastaja in za kar še nimamo besed; da bi širili meje jezika, meje naše občutljivosti in vednosti. In mistiki. Zatorej ne gre kar zavrniti razmišljanja na robu izrekljivosti. "Ključna domneva tu je, da Boga ni mogoče doumeti s človeškim jezikom ali konceptualnim mišljenjem." Čemu torej debele knjige o tem?

Weilova predpostavlja Boga, ga pričakuje. Bog je, vendar molči. Sama beseda "molk" predpostavlja nekoga, ki molči. Ker Bog molči, ona trpi. Tudi v njej je TIŠINA, v njeni duši. Sama v sebi ostaja nerazgibana, tako rekoč duhovno mrtva. Želi si Boga, potrebuje ga, "lačna ga je". "Weilova ima prav: lakote (po Bogu, op. pis.) ni mogoče zanikati" (str. 27). Jap. Bog je, ker brez njega ne morem živeti. Četudi ne odgovarja na moje molitve, četudi mi ne pošlje nobenega znamenja, četudi ni dokaza, VERUJEM, DA JE, ker brez njega ne morem živeti. Credo quia absurdum. Prav zato, ker se upira razumu, verujem. Saj vse štima. Kjer razum odpove, ostane vera. To je narava vere, njena definicija. Tudi če odmislim, da se na ta način obstoj Boga dokazuje z voljo po Bogu (ker ga hočem, je), torej popolnoma subjektivno, ostane vendarle tudi vprašanje: Kako to, da obstajajo ljudje, ki jim ne moremo odrekati duhovne razgibanosti, bogatega "notranjega" življenja, tankočutnosti, intuicije, celo preroškosti - pesniki, pisatelji, drugi umetniki, filozofi - ki ne verujejo v Boga; ki ne čutijo lakote po Bogu; ki ne priklicujejo Boga?

Vir: Peter L. Berger, Vprašanja vere, Skeptična pritrditev krščanstvu. KUD Logos 33, Ljubljana 2011.

5- oktober 2012

Marginalije k Bergerju: gotovost in večnost

Berger na več mestih govori o gotovosti. Negotov si želi gotovosti.

"V tej drži (pričakovanja Boga, op. pis.) je (Weil) nazadnje zatrdila, da je dosegla nekakšno gotovost. ... ni se ustavila pri minimalni gotovosti" (str. 23). "... se to mistično potovanje sicer lahko začne v negotovosti, toda konča se v gotovosti" (str. 26). "Weilova in vsi mistiki se strinjajo, da je iz negotove molitve mogoče napredovati v blaženi občutek gotovosti" (str. 27).

Na kakšno gotovost misli? Gotovost, da je Bog, da obstaja. Stari nasvet, kako doseči to gotovost, je bil: Pojdi v puščavo, posti se 40 dni, ali pa jej samo kobilice in med divjih čebel in izšel boš prepričan v obstoj Boga. Berger se drži nasveta mistikov, k njim prišteva Simone Weil. Potrpežljivo pričakuj kako znamenje božje navzočnosti. Ko teh znamenj ne bo, ko bo molk Boga očiten in nepreklicen in bo tvoje trpljenje zaradi Njegove odsotnosti neizrekljivo, bo prišlo do obrata: tvoja negotovost se bo spremenila v gotovost, da Bog je.

S čim vse se ubadajo ljudje! Nobenega posta v puščavi, nobenega iskanja znamenj, nobenega trpljenja ni treba, da dosežemo absolutno gotovost - da bomo UMRLI. To ni "blaženi občutek gotovosti", je vednost o gotovosti SMRTI. Na to trdno točko opremo svoje življenje in ga živimo v zavesti, da je enkratno in neponovljivo. Samo zato, ker je minljivo, je življenje živo. Smrt je tragično dejstvo, a hkrati pogoj živosti življenja. Ne bi bilo lepo, ko bi se življenje nadaljevalo? Da bi bilo večno? Ne verjamete v večno življenje? Ne, ne verjamem in NOČEM verjeti. Ste kdaj pomislili, kaj bi to pomenilo, večno živeti? Recimo, da je moje življenje večno, vaše pa ne. Berete tole in pričakujete poanto, jaz pa imam za pisanje neskončno veliko

č

 

a


s


a


Med č in s in a sem počival tisočletja. In če bi bili vsi večni, bi se najprej zleknili v senco do naslednje večnosti. Kakšen dolgčas!

In kaj pomeni, če verjamem v večno življenje? Potem ležem, malo molim, za vsak slučaj, da ne pridem v pekel za celo večnost, in čakam, da se – preselim v večno življenje. To življenje pač ne služi ničemur drugemu.

Prepričan sem, da imajo besedila svetega pisma, stare in nove zaveze svoj pomen, ki lahko odzvanja tudi v sodobnih dušah; abotne interpretacije pa pač ne.

Naj se od slovitega sociologa Bergerja  poslovim s podukom (kako prevzetno!):

VERO SE ŽIVI, VERE SE NE UTEMELJUJE.

19. avgust 2015

Je ateizem res neutemeljen?

V kampu, dežek počasi a vztrajno pada; čas za vajo iz filozofije.

V časopisu Philosophy Now je Steven Anderson, profesor filozofije v Londonu, Ontario, Kanada, priobčil razmišljanje, v katerem napada ateizem kot filozofsko neutemeljeno pozicijo. Povzemam njegovo razmišljanje in ga kritiziram.

Minil je čas, ko smo z ateizmom delali v rokavicah, pravi pisec. Kar je bila nekoč radikalna, heretična pozicija, je danes preplavilo izobraževalne in kulturne institucije, je ortodoksija, samoumevnost. Naloga filozofije pa je preizpraševanje samoumevnosti. Ateizem je nova ikona, filozofija pa je ikonoklastična. Zares pogumno filozofsko dejanje danes je izzvati ateizem, pokazati, da ni utemeljen.

Ateizem je treba spodbijati v njegovi čisti obliki. V čisti obliki ateizem trdi, da ni Boga (bogov), nikakršnega, v nobeni obliki; ni najvišjega bitja. "Nečista" oblika ateizma je agnosticizem, s katerim se ni treba ukvarjati, ker izraža zgolj osebno negotovost. Agnostik se ne more odločiti, ali bi trdil, da Bog je, ali da ga ni. S tem, po S., izraža zgolj osebni dvom v obstoj Boga, ni pa to kategoričen dvom, ki bi veljal za vse. Lahko vprašamo pisca: ali trditev, da Bog je, ni njegova osebna trditev? Kako to, da je trditev "Bog je" kategorična in ne osebna, trditev "ne vem, ali Bog je ali ni" pa zgolj osebna? Morda zato, ker agnostik izrazi svojo osebno negotovost "ne vem"? Saj tudi teist implicitno izrža stališče do gotovosti: je osebno gotov. Svojo misel bi lahko izrekel takole: "Prepričan sem, da Bog je". Skratka, pisec ne uporablja istega merila za presojo dveh trditev. A to je tukaj postranskega pomena.

Lahko vprašamo, ali je Descartesov "dvomim, torej sem" osebni ali kategorični dvom. Zgodovina filozofije kaže, da so ga pojmovali kot kategorično postavko. Zakaj ne kot zgolj osebni dvom, na katerega se ne gre ozirati? Pisec čuti, da je razlikovanje med "osebnim dvomom", ki velja le za eno osebo - ki je njena muha - in "kategoričnim dvomom", ki naj bi veljal splošno, vsaj v tem primeru neumestno. Zato se potrudi z dodatnim primerom. On osebno še ni bil na Danskem. Nobene neposredne izkušnje nima z Dansko. Kar se njega tiče, dvomi, da Danska je; ne more utemeljiti, da je. Ali to pomeni, da Danske ni? Ne, seveda ne, pravi: drugi so bili tam, torej je. Le on osebno dvomi, da je. Se pravi: hkrati ve, da je in dvomi, da je. Kako torej, doktor filozofije? Agnostik, lahko izpeljemo njegovo zamolčano ne-misel, dvomi, da Bog (Danska) obstaja (to je njegov osebni dvom), mnogi drugi pa vejo, da Bog (Danska) obstaja (kategorična gotovost), torej Bog obstaja. Ej, ej!

Profesor zatem zavrne enega od argumentov, na katerega ateisti (večinoma) opirajo svojo sodbo, da ni Boga. Če bi bil (vsemogočni milostni) Bog, pravijo, ne bi dopuščal zla. Ker zlo je, torej Boga ni. Ta argument izključuje samo dobrega Boga, ne Boga nasploh. Bog je lahko zel ali ravnodušen. V tem ima pisec prav. Ob tem ne gre spregledati privoščljivosti in zmagoslavja, s katerim zavrne ta argument ateistov. Pa občutek zmagovitosti ni upravičen. Predstava neskončno usmiljenega, dobrotnega Boga je prevladujoča predstava Boga. Zavrniti to predstavo z argumentom "ker je zlo, ni Boga", pomeni zavrniti prevladujočo predstavo Boga. To ni malo. Kdo si predstavlja zlega ali indiferentnega Boga; čemu naj bi kdo veroval vanj?

A vse to je še vedno postranskega pomena. Poglavitni argument proti ateizmu je v odgovoru na vprašanje, na kakšno evidenco se opira ateizem, ko zavrača obstoj Boga? Evidenco, "dokazno gradivo", pojmuje S. A. kot empirično, znanstveno evidenco, iste vrste kot fizikalne dokaze, da obstaja "težnost". Pisec napada trditev, da "ni Boga", zato ne bomo hudobni in ga ne bomo pozvali, naj najprej navede evidenco, da Bog je. Pustimo mu veselje ob sklepu, do katerega bo prišel, namreč sklepu, da ni mogoče navesti dokazov, da nečesa ni. Kdor bi hotel dokazati, da ni Boga (ki si ga pisec v tem argumentu predstavlja kot nekaj otipljivega), bi moral preiskati Zemljo in podzemlje, višine neba in globine morja, pretekle, sedanje in prihodnje čase in če ga ne bi našel bi upravičeno trdil, da ga ni. Tega človek ne more storiti. Če bi to lahko storil, bi bil Ateist sam Bog. Profesor triumfira. Torej: ateizem nima osnove. Huda past. Dokaži, da zlato runo ne obstaja. Dokaži, da na svetu ni krave z (naravno zraslimi) zlatimi rogovi. Dokaži, da v resnici ni Spidermana. Misija nemogoče. Izmislim si Minotavra, ti pa dokaži, da ga ni. Profesor nas je hudo zadel. Izmisli si neobstoječo reč (za katero on verjame, da obstaja), jaz pa naj dokažem, da je ni. Naj on izvoli dokazati, da je. Naj uporabi svojo metodo iskanja otipljivega Boga na nebu in na Zemlji. Ne bi bil prvi, ki bi to poskušal. Ko je Jurij Gagarin, kot prvi astronavt poletel v vesolje, ga je generalni sekretar Komunistične partije Sovjetske zveze, Nikita Hruščov, po radijski zvezi vprašal: Palkovnik Gagarin, Vi videli Boga? In Gagarin mu je strumno odgovoril:  Njet, tavarišč, generalni sekretar. To je bil za vesoljno Sovjetsko zvezo pedagoški dokaz, da Boga ni.

Najmanj, kar bi zdaj pričakovali od našega profesorja, bi bilo, da bi priznal agnostično pat pozicijo. Empirično, z znanstveno metodo ni mogoče ne dokazati ne ovreči obstoja Boga. To bi lahko storil samo Bog, ki bi se sam izbezal iz svoje luknje. V resnici profesor omeni to možnost. Tokrat agnosticizem ni več zaseben dvom, ampak je očitno kategoričen.

Vsekakor profesor triumfira: ateizem je iracionalen. O teizmu ob tem ne bev ne mev. Tudi ta je namreč, po isti poti dokazovanja, iracionalen. Profesor zanosno razglasi "veliko ponižanje ateizma".  Za povrh navede izrek meni neznanega Tanakha (morda kak indijanski vrač): "Bedak pravi v svojem srcu: ni Boga." Res je, zaključi profesor, ateizem je bombastično zatrjevanje, da ni Boga, brez evidence in logike. Kaj ni to neumnost?

Mirno lahko sklenemo, da tega profesor ni dokazal. Dokazal je, da trdna vera premaga vsako logiko.

Vir:

https://philosophynow.org/issues/109/Atheism_on_Trial

25. december 2015

Ateistična božična pridiga (s Fejsbuka)

Letos nas je zapustil Janez Kmet, zdravnik, moj sotabornik iz gimnazijskih let. Kot prepričan ateist je na teh straneh večkrat objavil kak zapis, ki sem ga razumel kot nasprotovanje cerkveni hinavščini in zavzemanje za ateizem. Naj spominu nanj posvetim to pridigo.

Lubi brezbožniki! Če me kdo vpraša (že dolgo me ni nihče), ali verujem v Boga, mu vrnem vprašanje: kdo ali kaj je Bog? Belobradi striček na oblaku, obdan z angelčki? Ravnodušni prvi gibalec, ki je pognal kolesje vesolja in tiči zdaj v črni luknji? Vsemogočni in nevidni, ki vse vidi in vse ve, greh se delati ne sme? Vrhovni bivajoči, ki je hkrati v svetu in zunaj njega? Sori, no go. Ne potrebujem ga.

Predbožična Spieglova revija Wissen (Znanje) prinaša zgodbo, katere junak je evangeličanski pastor, Nizozemec Klaas Hendrikse. Rojen v ateistični družini je obiskoval nekonfesionalno osnovno in srednjo šolo, v katerih tudi ni bilo pouka o verstvih. Po študiju ekonomije je bil na dobri poti, da naredi lepo kariero kot eden od vodilnih v koncernu Xerox. Čutil pa je, da to ne bo izpolnilo njegovega življenja. Pri 28 letih je skupaj z ženo, ki je bila religiozno verna, vpisal teologijo. Študij teologije ga je očaral, a hkrati utrdil v ateizmu. Spoznal je, da človek lahko veruje in je hkrati ateist, človek, ki ne veruje v kako višje bitje, v stvarnika in urejevalca sveta; ki ne veruje v življenje po smrti. Spoznal je, da ni nujno, da bi človek veroval v te reči, da bi bil vseeno verujoči človek. Nekoč sta zvedela, da v nekem kraju na jugu Nizozemske iščejo za dve cerkvi dva evangeličanska duhovnika za nepolni delovni čas.  Prijavila sta se za ti delovni mesti, za popolnoma drugačno delo, kot ga je bil vajen, za pol dotedanje menedžerske plače. Začel je duhovno skrbeti za svojo skupnost in to delo je opravljal 30 let, do upokojitve. Medtem sta se z ženo razšla, ona se je zaposlila v bolnišnici, on pa je vztrajal.
V svetem pismu pravi Bog Mojzesu: »Pojdite in šel bom z vami.« To pomeni: ko se človek odloči, da se bo premaknil z mesta, da bo storil neki korak v življenju, da bo stopil v neznano prihodnost, stori to z zaupanjem, z vero, da se bo dobro izteklo. »Imenujte to kakor hočete. Tudi Bog«, pravi nenavadni pastor.

Vsak človek veruje in zaupa, v gornjem pomenu; ne veruje pa vsak v bitje, celo osebo, nad drugimi bitji. »Boga« najdemo v zaupanju in upanju, ki smo ga, prvič in najgloblje, doživeli nemočni v materinem naročju, najdemo ga v ljubezni do drugega in v vesti, ki se nam je oblikovala, ko smo spoznavali, da so drugi tudi ljudje kot mi in da človek ne sme drugemu storiti tistega, kar ne želi, da bi drugi storil njemu.

Kaj pa Jezušček? O, ta je bil bister fantič, ki je še nedoleten spoznal, da so v templjih hinavci, ki lažejo in nečistujejo in kupčujejo in grozijo s starozaveznim Bogom. In ko je postal mož, se je zavedel, da imamo eno samo življenje, ki ga ne gre obremenjevati s posvetno posestjo, bojem za oblast in vsakovrstnimi vezmi, ampak naj ga posvetimo ljubezni in živimo kot lilije na polju in ptice pod nebom, objeti v bratstvu pred neskončno praznino, v duhovnem kraljestvu, ki je čaščenje življenja.

Vse drugo so naložili tisti, ki tega niso razumeli, ker jim je šlo za duhovno in materialno oblast.
Dragi bratje in sestre v fejsbuku, berite evangelije, ganili vas bodo, kajti Jezus je govoril resnico.  To, da vas bo ganilo, je dokaz, da gre za božjo besedo. Taka je tudi beseda Toneta Pavčka. In mnogih drugih. Božja brez Boga. Amen.

31. oktober 2018

Čemu hodimo na grobove?

V teh dneh, ko se približuje Dan mrtvih, povsod pišejo o tem, da je smrt postala tabu.  Umiranje in smrt odrivamo iz vsakdanjega življenja. S tem se ne želimo srečati, se soočati; to moti naše udobje in ugodje. O pokopavanju mrtvih iz pretekle svetovne in domače morije se je veliko govorilo in pisalo kot o politični temi, o vsakdanjem odnosu do mrtvih svojcev pa ne veliko. Tudi to je neke vrste tabu tema. A priori neberljivo.

Ne verujem v vstajenje mesa (četudi nisem vegetarijanec, mi je ta sintagma nekako poniževalna, če pomislim, da govori tudi o meni v smislu pars pro toto); ne verujem v večno življenje, naj bo to pojmovano tudi čisto stanjšano in eterično, pesniško, zgolj iz take snovi kot sanje. Ko bom mrtev in bel, me bo nepreklicno konec. Moje truplo bojo, ker bom tako želel, upepelili (to je lepa beseda) in pepel deli v žaro, žaro pa verjetno v naš družinski grob. (To moram še pripraviti.) Lahko bi jo dali, žaro, tudi v žarni grobek ali vitrino. In na nagrobnik bojo napisali moje ime.

To pričakujem. In potem bojo ob Dnevu mrtvih prišli h grobu, postavili gor rože, prižgali svečo in morda rekli, da je škoda, ker sem odšel. Niso sicer imeli kaj dosti od mene, a bil sem del njihovega sveta, njihovega vsakdanjega življenja. Bil sem tam v svoji kamri kar dolgo, pravzaprav zelo dolgo in jim bil nekakšno jamstvo, da življenje kar traja in da bo, moje in njihovo, tudi še dolgo trajalo. Tako sem sam doživljal svojega sošolca Mirana, ki se je vsak teden pojavil na televiziji z rožo v gumbnici, in napovedal vreme, teden za tednom, leto za letom. Bil je jamstvo, da se življenje kar nadaljuje; potrjeval je moje tiho prepričanje, da sem kot on tudi jaz nesmrten, četudi se ne pojavljam na TV (napravi, ki te naredi nesmrtnega), in da bom nekoč prebral vse svoje knjige (o tem podrobneje v drugem blogu). 

Kakšna je logika negovanja in obiskovanja grobov? Nekoč je neki cerkveni dostojanstvenik dokazoval, da je obiskovanje grobov z vsem, kar pri nas spada k temu, dokaz vere - če ne izrecne pa nezavedne - v posmrtno življenje. Tudi ateisti - to je bila njegova teza - hodijo na grobove zato, ker podzavestno verujejo v posmrtno življenje. Skratka: tudi mi smo udje njegove cerkve, ne da bi to vedeli. To tezo sicer zavračam, sem povedal že na začetku, vendar je nekaj na tem; ne glede življenja po smrti ampak glede nesmrtnosti. Freud je zapisal, da "naše nezavedno ne verjame v lastno smrt; obnaša se, kot da je neumrljivo" (Gesammelte Werke X, str. 350). Človek nezavedno živi, kot da bi bil nesmrten. To je res: naj sem zavestno še tako prepričan, da bo neizogibno prišla moja ura, delam vse tako, kot da se moje življenje ne bo nikoli končalo. Knjige kopičim, ker so jamstvo, da me Bog ne bo poklical k sebi, dokler jih ne preberem. No, čisto tako tudi ne, saj se - brez posebnega konkretnega razloga - pripravljam na svoj odhod. Pa pustimo to žalostno temo, tabu znotraj tabuja. 

Zakaj torej hodim na grob svojih pokojnih, če ne verjamem, da so nekje in gledajo dol, ali bom prišel na grob ali ne? Takrat sem prečastitemu odgovoril, da hodim na grob zato, ker je v teh krajih taka navada. V Tibetu, tako sem bral, truplo izpostavijo (ali so vsaj tako nekoč počeli), da ga pospravijo ujede in se tako vrne Naravi in nadaljuje večno kroženje. To o navadi je del resnice, a ne bistven. Če že je tak naš običaj, mi prav pride, da se obredno spomnim na svoje pokojne. Saj so tako ali tako venomer prisotni v moji zavesti, a na ta dan še posebej počastim spomin nanje. Ja, v meni ste, rad sem vas imel, pogrešam vas. Lepo bi bilo, če bi bili tukaj in videli, kako so otroci zrasli in postali v redu ljudje. In imam potem dober občutek, ne le, da sem storil svojo dolžnost, ampak tudi, da je v meni ostala nekakšna navezanost; da v meni moji pokojni nadaljujejo svoje življenje in poslanstvo. Ne bi bilo lepo, če se sploh nikoli ne bi spomnil nanje; ne zaradi ljudi, zaradi mene samega, mojega občutka, da sem kljub vsemu človek. Pa daj, spomni se, no! Vsaj na Dan mrtvih. 

Maksime svetovnega etosa o posvečenosti mrtvih nisem nikoli dobro razumel. Preveč mi potegne na sveče in kadilo. Mislim si takole: človeško truplo je truplo človeka z dostojanstvom. To dostojanstvo živega se ohrani tudi pri mrtvem. Mrtvi je navsezadnje nekaj časa še videti, kot bi bil živ. Obrazne mišice so sproščene, zato je videti miren, celo blažen, lepši, kot ko je bil živ. Zato z njegovimi ostanki v kakršni koli obliki ravnamo spoštljivo. To je naravno nagnjenje. 

Grob je opomnik. Če se vprašam, ali sem bolj za grob oziroma žaro ali za raztros pepela, odgovorim: za grob oziroma nekaj temu podobnega. Zakaj ne raztros? Raztros pepela je popolnoma logičen zaključek življenjske komedije. Še celo kristjani ne bi smeli imeti nič proti temu: Prah si in pepel in v prah in pepel se povrneš! In nič se ne govori o tem, da bi moral pepel biti shranjen, zapečaten in opremljen z imenom. Moj edini zadržek je, da je za večino ljudi, tudi zame, to nekoliko preveč abstraktno. Za filozofe. Ljudje potrebujemo opomnik-spomenik pokojniku: grob, ob katerem lahko postojimo in - ja, si nekako megleno predstavljamo, da je oni tam notri in da mu ugaja, ker smo prišli. Taki smo ljudje. Radi imamo nadomestne predmete, če že ni pravega ljubezenskega objekta.  In v naših glavah so vse mogoče čudne predstave, ki pa jim ne gre vedno pripisovati prevelikega pomena. 

27. november 2018

O Petersonu, veri in vesti

Petersonovo knjigo 12 pravil za življenje še berem s svinčnikom v roki. A že včeraj sem naletel na odstavke, ki se mi zdijo ključni za razumevanje njegove religioznosti in celotnega njegovega poslanstva (str. 103 in nasl.).

Ko zapiše, da je od naših religioznih prepričanj odvisno, kaj vidimo oziroma ali sploh vidimo nebeško kraljestvo, ki je - po Kristusovih besedah - razprostrto po svetu, a ga ljudje ne vidijo (primerjajte z Bergerjevo vzporedno resničnostjo, ki je čisto druga predstava), so me šokirale naslednje besede: "Morda boste oporekali: 'Ampak jaz sem ateist' Ne, niste (in če želite to razumeti, preberite delo Dostojevskega Zločin in kazen ... v katerem glavni lik Razkolnikov sklene, da bo vzel svoj ateizem z vso resnostjo, naredi ... umor iz dobrote in plača ceno). V svojih dejanjih preprosto niste ateist in vaša dejanja so tista, ki najtočneje odsevajo vaša najgloblja prepričanja - tista, ki so implicitna, vtisnjena v vašo bit, pod vašim zavestnim dojemanjem, izraženimi odnosi in samospoznanjem na površinski ravni. Kaj dejansko verjamete (namesto, kaj mislite, da verjamete), lahko odkrijete samo, če se opazujete, kako ravnate. Pred tem preprosto ne veste, kaj verjamete. Preveč zapleteni ste, da bi razumeli" (str. 103-104).

Najprej kolegu Petersonu hvala za tolažbo. V naših krajih sem bil bolj vajen očitka, da kot ateist, kar sem, ponavljam, ne morem biti moralen. Kajti moralni so samo tisti, ki verujejo v Boga in se držijo božjih zapovedi v strahu pred poslednjo sodbo in peklom. Ateist pa - mogoče se zaradi vzgoje, iz navade in v strahu pred posvetno oblastjo in drugimi ljudmi drži nekih zapovedi - a v svojem srcu jih v resnici ne spoštuje. Morala in etika sta rezervirani za religiozno verujoče, za božje podanike. In pouk o morali pritiče le predstavnikom cerkve. Morala je božja, beri cerkvena, zadeva. Cerkev je edina pooblaščena moralna instanca.

Peterson zelo velikodušno in človekoljubno ne dela te razlike med teisti in ateisti, ne skuša nas razklati, skuša nas poenotiti, a to po njegovem pomeni podrediti eni in edini Resnici. On misli: če se obnašaš človečno, če si prizadevaš za dobro, če celo veruješ v dobroto, v dobro v ljudeh, potem nisi ateist. Mogoče misliš, da si, ker si pač podlegel nekim površnim opredelitvam; ker si žrtev površne materialistične indoktrinacije; ker samega sebe ne razumeš dobro; ampak v resnici nisi ateist: veruješ v Boga. Resnici na ljubo sem tudi v domačih logih slišal tolažilno besedo: Ah, če hodite na grob svojih sorodnikov, že niste ateist. Nezavedno verujete, da so vaši pokojni svojci nekje živi, verujete v posmrtno življenje. Kaj o tem mislim, sem napisal v enem prejšnjih poglavij.

Peterson torej ne samo, da sam veruje v obstoj Boga, ampak zanika, da so tisti, ki se izjavljajo za ateiste, v resnici ateisti. Lahko da ste prepričani, da ste ateist, ampak v resnici niste. V sebi imate Boga.

Zdaj moramo biti natančni - biti ateist pomeni, da ne veruješ v neko posebno, odlikovano bitje, ki je nad vsem bivajočim pa vendar del bivajočega, oboje hkrati, torej znotraj in zunaj (zunaj oče, znotraj sin); da ne veruješ v Stvarnika; da ne veruješ v "osebnega Boga", to je, v Boga kot osebo. Oseba je bitje, se pravi nekaj živega (človeku podobnega, kajti po svoji podobi nas je ustvaril), ki se zaveda samega sebe in svoje celovitosti v času in prostoru, ne glede na to, kakšna je njena podoba (moški, ženska, trans-?, cel, hendikepiran - a to mogoče ne, ker je popoln?) in kje biva; ki se ti, recimo, z gromkim glasom oglasi iz gorečega grma ali pa z oblaka. V to prikazen ne verujem. To pa ne pomeni, da kot ateist ne verujem v nič; da nimam vere. Da skrajšam, bom kar prišel z besedo na dan, nekoliko poenostavljeno, a vendar resnično: verujem v dobro v človeku, v sebi in drugih, čeprav se zavedam, da se to ne izide vedno in da je spričo grozovitosti, ki jih počne človek, to dokaj nespametno. Prav zato je to vera in ne trdno spoznanje. Mnogi ljudje ne razlikujejo med religijo, to je, veroizpovedjo, in naravno vero. Verovati v dobro pomeni, da vidiš dobro v ljudeh in sebi in si prizadevaš to dobro razvijati in množiti.  Jaz za to delo ne potrebujem Boga.

Trdim torej, kolega Peterson, da sem ateist, kljub temu, da vi zatrjujete, da nisem, da ne morem biti. Seveda pa me zanima, od kod vam to vaše trdno prepričanje o meni. Sami pravite, da iz Dostojevskega, iz romana Zločin in kazen. Tam je Razkolnikov hotel biti dosleden ateist in ker po ateistovem prepričanju ni Boga, je ubil starko. Vest pa mu ni dala miru, dokler ni priznal zločina in prestal kazni. Spoznal je, da ne moreš kar tako nekoga ubiti in prekršiti božjo zapoved. V tebi je Bog.

Argument za obstoj Boga je torej obstoj vesti tudi v človeku, ki se ima za ateista. Tu sta dve možnosti: da Peterson enači vest in Boga (Bog = Vest), in torej meni - kar je pogosto mnenje - da "ima vsak človek Boga v svojem srcu". Če je tako, kaj je z Bogom kot osebo. Seveda to vprašanje predpostavlja, da si predstavljam Boga kot materialno telo in da po fizikalnih zakonih pač ne more biti v srcu slehernika. Boga si pravzaprav ne le ne moremo, ampak tudi ne smemo predstavljati, čeprav je oseba, podobna nam. Težka naloga. Recimo takole: Bog je pač nekaj in Nekaj je pač lahko v srcu slehernika. Bog = Nekaj = Vest. x = y = a. V tej enačbi je vest znano doživljanje, drugo dvoje sta pa neznanki, s katerima pojasnjujemo to znano. Vest pojasnjujemo z nečim, o čemer ne le, da nimamo pojma, ampak ga tudi ne smemo imeti (islam prepoveduje upodabljanje Alaha in Preroka).  Gre za ime, poimenovanje. Flatus vocis.

Druga možnost, če vest ni isto kot Bog, je, da je Bog dal človeku vest. To bi bilo v skladu z zgodbo iz Geneze, ki jo navaja tudi Peterson, in ki govori o tem, kako sta prva človeka v raju prekršila božjo prepoved, da bi jedla z drevesa spoznanja, kako sta se potem zavedela sama sebe (da sta naga) itd. Takrat se je v njiju vzbudila vest, občutek krivde pred Bogom in sram pred samim seboj. In Bog ju je kaznoval z izgonom iz raja in vstopom v zgodovino. Pravzaprav ni čisto jasno in razločno razvidno, da bi jima Bog dal vest. Vest se jima je vzbudila. To pomeni, da je že bila v njiju, preden sta storila greh. (Seveda ju je bil Bog takšna ustvaril.)

Dostojevski je priljubljen za utemeljevanje Boga. V njegovem romanu Bratje Karamazovi eden od bratov, Ivan, pravi. "Če ni Boga, je vse dovoljeno." To izjavo običajno navajajo v zagovor religiozne vere in morale. Britanski filozof J. Baggini jo je pokomentiral takole: "Ja, vse, razen parkiranja v londonskem cityju ob sobotah dopoldne." Hoče reči, da si zapovedi in prepovedi, kaj je dovoljeno in kaj ni dovoljeno, postavljamo ljudje sami. Prepoved parkiranja pa tudi prepoved ubijanja, kraje, prešuštvovanja itd. Za te prepovedi so dobri razlogi na osnovi večtisočletnih izkušenj s človeško naravo.

V obeh primerih, da je Bog vest in da je Bog vsadil vest človeku, je Bog čisto odveč. Vest pač je. Odkod, zakaj? Nekako je vendarle prišla v človeka. Če je ni vsadil Bog, kako je prišla vanj? Vest je naravna sestavina duševnosti, tako kot jeza ali strah. Izvira iz odnosa med otrokom in materjo (ali drugo osebo) v zgodnjem otroštvu, ko otrok doživlja sprejetost in se varno naveže. Takrat se v otroku oblikuje temeljno zaupanje v ljudi in svet. Zaupanje je vera. Nato otrok spozna, da drugi čuti isto kot on, da ga prav tako boli. In ko rani drugega, se počuti krivega. Tu je izvir vesti in zlatega pravila: ne stori drugemu, kar ne želiš, da bi drugi storil tebi. To so korenine kasnejše vere ali zaupanja v dobro v ljudeh. Vere, ki je včasih tudi izneverjena, zato je zgolj vera. So ljudje, ki imajo vest razvito bolj (so bolj etično občutljivi) in drugi, ki jo imajo razvito manj in tretji, ki je nimajo (psihopati ali po starem "moralni idioti"). Pri slednjih se sprašujemo, kako to, da jim je Bog ni dal, oz. kako to, da v sebi nimajo Boga, čeprav so bili morda krščeni. Ali ga pač imajo in so potrebni napori zdravstvenih, vzgojnih in penoloških ustanov in dušnega pastirstva, da izbezajo njihovo vest in vero. Včasih se jim ti napori posrečijo, v glavnem se pa vsi zadovoljimo s tem, da nam ti brezvestneži dajo mir, bojo že z Bogom poračunali.

Skratka, z mojo vestjo Bog nima nič opraviti. In moja vest ni Bog - mogoče je zato malo majava, ko bi morala biti božje trdna in odzivna. In še enkrat si upam zatrditi: moja vest je prav tako občutljiva kot vest mojih sosedov, ki hodijo v cerkev, in s katerimi se dobro razumem. Lahko pa bi bila bolj občutljiva. Prizadevam si, da bi bil boljši človek in da bi bila družba bolj pravična.

Sem brezbožnik, nisem pa brezverec. Zato mi je Petersonovo zavzemanje za dobro in še boljše popolnoma razumljivo in blizu. Tudi njegove interpretacije Svetega pisma obeh zavez so zanimive in pomembne. Sebi in vsem drugim tudi svetujem, naj beremo Sveto pismo, saj je zakladnica življenjskih modrosti (zahteva pa nekaj distance in ni vsega jemati dobesedno). Blizu mi je Kristusov nauk. Zadnjič je Žižek izjavil, da se ima za ateističnega kristjana. Kot bi mi z jezika vzel. Včasih rečem, da ne verjamem v Boga, Stvarnika in Sodnika, da pa verujem v "božje", to je v sočutje in vest, ki sta naravna. Seveda, če veruješ v Stvarnika, potem je pač vse od Stvarnika. Vendar ni dvoma: nebeško kraljestvo je razprostrto po svetu in to me navdaja z zaupanjem, upanjem in vedrino v kaotičnem svetu. Kako to mislim? Povsod po svetu so ljudje »dobre volje«, občutljivi za Drugega.

Nikakor ne gre spregledati, da se dogaja nekaj pomembnega. Misleči konfesionalni verniki in naravni verniki (naj jih tako imenujem) ugotavljamo, da med nami ni velikih razlik in da za razkolnike ni mesta v sodobnem času. Peterson pravi, da imam tudi jaz vest in da pravzaprav nisem brezčuten in hudoben ateist; jaz pa pravim, da ima on, seveda, tudi vest, le da ne ve od kod, in si nekaj izmišljuje.

29. januar 2019

Nezdružljivost znanosti in vere

V današnji Oni, prilogi Dela, je intervju novinarke Nike Vistoropski z monsinjorjem ddr. Antonom Stresom. Msgn. ddr. Stres pravi v intervjuju: "Nezdružljivost znanosti in vere je nič drugega kot stereotip. Zgodovina nam namreč nedvoumno kaže, da so bile prve univerze, ki so se pojavile v srednjem veku, cerkvene univerze. Oxford, kmalu zatem pariška Sorbona ... Vse to so bile ob svojem nastanku teološke šole, ki so svobodo razpravljanja vedno postavljale na piedestal. Prav one so razvile metodo soočanja mnenj."

Ker sodim med tiste grešnike, ki so svoje študente učili, da sta znanost in vera dve različni in nezdružljivi vrsti človekovega odnosa do sveta, ali ožje, spoznavanja, sem se dolžan odzvati na gornjo izjavo, saj se še vedno nisem poboljšal.

Znanost, bolje, vsaka posebna znanost, svoje ugotovitve o tistem vidiku sveta, ki ga raziskuje, preverja. Svoja spoznanja preverja izkustveno, z opazovanjem in poskusi, in logično, tako da ugotavlja, ali morda niso med seboj protislovna. Je do vsake svoje ugotovitve, dejstva ali teorije, kritična. Vsaka znanstvena teorija je ves čas izpostavljena preverjanju. Lahko se spremeni, dopolni, ali pa jo popolnoma ovržejo. Znanstvena spoznanja morajo biti predstavljena tako, da so ovrgljiva, to je, da jih lahko vsak kompetenten znanstvenik (ki obvlada metode svoje vede) ovrže. V resničnost določenega znanstvenega spoznanja ne verujem, ampak ga imam za resnično, dokler ga kdo ne ovrže. 

Drugačen je odnos do stvarnosti v okviru religiozne vere (poudarjam »religiozne«, ker verujejo tudi ljudje, ki ne pripadajo nobeni veroizpovedi ali religiji). Verovati pomeni biti o nečem prepričan, zaupati v sedanji ali prihodnji obstoj tistega, četudi za to ni nobenega razumskega dokaza. Vera se nanaša na celoto človekovega odnosa do sveta, ne le na kako posebno področje. V njej človek najde življenjske usmeritve. Vera je stvar intuicije ("nepreverljivo neposredno osebno spoznanje"), zaupanja, čustva. Verujem ravno zato, ker je razumu nedostopno (credo quia absurdum). V resničnost obstoja Boga verujem, če verujem, ker obstoja Boga ni mogoče empirično dokazati z nobenim do sedaj znanim postopkom opazovanja ali eksperimentiranja, niti ni mogoče ugotoviti, kaj to je. Pravijo celo, da Boga načelno ni mogoče opredeliti (definirati = omejiti), ker bi bilo to v nasprotju z njegovo neskončno naravo. Je nedoumljiv. Ga pa njegovi služabniki predstavljajo kot Osebo, kot bivajoče. V resničnost biblijskega izročila verujem, če verujem, prav zato, ker za resničnost njegovih prerokb in trditev ni nobenega dokaza.  Če so dokazi o nečem, namreč vem, da je tisto res, in mi ni treba zgolj verovati.

V tem pomenu znanost in vera nista združljivi. Ne morem istočasno mešati vere in znanosti, znanstvenega raziskovanja in verske meditacije ali molitve. To pa ne pomeni, da ne morem biti v svojem vsakdanu hkrati vernik in znanstvenik. Toda kot znanstvenik ne morem dokazati Boga; kot vernik pa ne morem z molitvijo določiti tirnice satelita, ki bi ga poslal v vesolje. Lahko pa prosim Boga, da se pri računanju tirnice ne bi zmotil. A tirnice ne bo izračunal ne Bog, ne njegov predstavnik na Zemlji. To, da Cerkev ustanovi univerzo in v njej katedro za fiziko, ne pomeni, da sta vera in znanost združljivi kot taki. Lahko pa njune institucije obstajajo pod isto streho (v starih univerzah so kapele). Učili so me, da so "metodo soočanja mnenj" začeli razvijati stari grški filozofi kot metodo racionalnega mišljenja v nasprotju z verovanjem v mite. Sokratove razprave s prijatelji so se končale v aporijah (spoznavni negotovosti), medtem ko se cerkveno "soočanje mnenj" konča pri verovanju v brezprizivno dogmo. 

21. marec 2019

Fizikova kritika ateizma

Danes mi je vzbudila pozornost objava v Scientific American z naslovom "Ateizem ni v skladu z znanstveno metodo", pravi nagrajeni fizik. Nagrajeni fizik je Marcelo Gleiser, 60-letni  teoretični fizik, rojen v Braziliji, službujoč na Dartmouth College, zasebni raziskovalni univerzi v Hanovru, New Hampshire, v ZDA, na eni najstarejših ameriških univerz, članici Ivy League (bršljanova zveza), ki združuje najuglednejše ameriške univerze. Prvotno so se v njej šolali kongregacionistični duhovniki, potem pa se je sekularizirala, a očitno ohranila pridih verske šole. Omenjeni fizik, znan tudi kot popularizator znanosti, je dobil nagrado Fundacije Johna Tempeltona (v enem prejšnjih zapisov sem omenil zbirko življenjskih modrosti tega prezbiterijanskega investitorja in filantropa, prevedeno v slovenščino; Mladinska knjiga 1997) ), ki jo podeljujejo vsako leto posamezniku "za izjemne dosežke pri utrjevanju duhovne dimenzije življenja".  Nagrada znaša nekaj manj kot 1,5 milijona dolarjev. Poleg znanstvenikov so nagrado v prejšnjih letih podelili Materi Terezi, južnoafriškemu škofu Desmondu Tutuju in Dalaj Lami. Torej zelo ugledna nagrada.

V svoji 35-letni znanstveni karieri je Gleiser raziskoval širok spekter področij od lastnosti vesolja ob nastanku do vedenja elementarnih delcev in izvora življenja. Nagrado pa si je po sodbi fundacije Tempelton zaslužil kot vodilni javni intelektualec, ki je "razkrival zgodovinske, filozofske in kulturne povezave med znanostjo, humanističnimi vedami in duhovnostjo". 

V intervjuju za Scientific American (Lee Billing, SA, 4/2019) pravi, da je znanost zanj način, kako se povezuje s skrivnostjo obstoja. Pri tem ne misli na znanost o fizikalnih pojavih, ampak na večja in starejša vprašanja, ki ga povezujejo z duhovno dimenzijo, kar je Einstein imenoval "kozmični religiozni občutek". Znanost je zanj "globok duhovni pogovor s skrivnostnim, z vsem, česar ne vemo. To očitno nima nič opraviti z organizirano religijo, vendar pojasnjuje mojo pozicijo proti ateizmu. Imam se za agnostika," pravi. "Res mislim, da ateizem ni skladen z znanstveno metodo. ... Ateizem ... je trditev, kategorična trditev, ki izraža vero v nevero (belief in nonbelief). 'Ne verujem, čeprav nimam dokazov ne za ne proti, preprosto, ne verujem.' Pika. To je deklaracija. Toda v znanosti pač ne objavljamo deklaracij. Pravimo: 'Okej, lahko imaš hipotezo, a moraš imeti zanjo kak dokaz zoper njo ali za njo.'  Agnostik bi torej rekel, poglej, nimam dokaza za Boga ali za katerega koli boga (katerega boga, predvsem? maorskega, judovskega, krščanskega, muslimanskega? Katerega boga?)-Po drugi strani agnostik ne bi priznal pravice do končne trditve o nečem, o čemer nič ne ve. 'Odsotnost dokaza ni dokaz odsotnosti,' bi rekel."

Ateizem ni skladen z znanstveno metodo. Seveda ne. Ateizem (brezbožnost) je tako kot teizem (vera v boga) vera, verovanje. Vera nima z znanostjo nič opraviti. Vera je drug način človekovega odnosa do sveta. Znanost postavlja hipoteze in jih preverja z empiričnimi dejstvi in logičnim dokazovanjem. Obstoja Boga ali boga ne dokazujem. V njegov obstoj verujem. Verujočega v Boga ne pozivam, naj dokaže obstoj Boga. Verujočemu v Boga bi moralo biti pod častjo dokazovati obstoj Boga. Verovanje v Boga je njegova človeška pravica. Ni mu treba nič dokazovati. Tako tudi ateistu. Brezbožnemu je pod čast, da bi moral dokazovati, da ni Boga. On pač vanj ne veruje. Gleiser prav povzame stališče ateista: " 'Ne verujem, čeprav nimam dokazov ne za ne proti, preprosto, ne verujem.' Pika. To je deklaracija." Prav taka bi morala biti tudi deklaracija teista. 

Ker mu to ni jasno, je Gleiser dobil nagrado 1,5 milijona dolarjev. Natančneje: ni je dobil za to. Dobil jo je, ker tisti, ki so mu jo podelili, menijo hkrati z njim, da ateizem ni v skladu z znanstveno metodo, teizem pa je. Menijo, da je pomembni znanstvenik zadal udarec ateizmu in s tem podprl skrb fundacije za "duhovnost". Gleiser se pošteno opredeli za agnostika. Vendar iz napačnega razloga. On ne ve, ali bi veroval v Boga ali ne, češ da ni mogoče dokazati ne obstoja ne neobstoja Boga. Njegova neodločnost je odveč. Ponavljam: nič ni treba dokazovati, samo verovati ali ne verovati v Boga. Kajti o njem nič ne vemo. Glede tega ima Gleiser prav. Biti agnostik in nastopati proti ateizmu pa je protislovno.  Če ne veš, ali nekaj je ali ni, ne moreš v isti sapi trditi, da je, in nasprotovati tistemu, ki pravi, da ni.

04. april 2019

Ali me lahko obsede hudič?

Zavedam se precejšnje lahkomiselnosti tega vprašanja. S temi besedami in s temi mislimi se ne gre igrati. Ne pravijo zaman v cerkvi, da naj se božjega imena ne izreka po nemarnem. Najbrž isto velja za... Utegnejo se zbuditi skrite sile v svetu ali - v meni. In potem se vprašano uresniči. Spominjam se filma o britanskih vojnih ujetnikih med drugo svetovno vojno, ki so bili zaprti v nacističnem "Offlagu" (Offizierlager), taborišču oziroma zaporu na gradu Colditz (Schloss Colditz, Colditz Castle) na Saškem. Zaporniki so skušali na različne načine pobegniti. Ne vem, če se je kak pobeg posrečil, a priprave na pobeg so jih vzdrževale v duševni in telesni kondiciji. Eden od njih se je odločil za poseben trik. Pretvarjal se bo, da je duševno bolan. Posebna obravnava, ki je bo zaradi svojega stanja deležen, mu bo morda ponudila možnost za beg. Tako se je vživel v svojo vlogo shizofrenika, da so ob koncu vojne osvoboditelji med več sto oficirji našli tudi oficirja s shizofrenijo. Simulacija je neopazno zdrsnila v resničnost. Torej: previdno s tem. Vseeno me nekaj sili, da si o teh rečeh, o obsedenosti, pridem na jasno.

Pred leti sem vodil seminar z magistrskimi študenti socialne pedagogike. Ne vem, kako in zakaj, a pogovor je nanesel na obsedenost in eksorcizem, izganjanje hudiča. Mislim, da so takrat časopisi pisali o duhovnu-eksorcistu na Vipavskem Svetem Križu. Ker struktura univerze določa, da profesor vse ve, sem se tudi jaz hotel pokazati vsevednega. Vtaknil sem se v razpravo. Oprl sem se na svoje šolsko vedenje o psihoanalizi, ki se ga vsaj nekaj od psihologa pričakuje. Po mojem, sem rekel, se obsedenost pojavi pri ljudeh, ki so nekoč verovali v Boga, pa so zdvomili vanj, ali pa so si omadeževali dušo z besedami ali dejanji proti Bogu. Nekje v njih pa je še vedno skrita nekdanja vera in pestijo jih močni nezavedni občutki greha in krivde. To nezavedno se pokaže v obliki pošasti, ki jih tlači, mori, krivi in premetava, da padajo po tleh in jim pride pena na usta. Pa nimajo epilepsije. Ko se podvržejo obredu izganjanja hudiča, izganjalec hudega duha izzove, s tem izzove "napad", nato ga z obrednimi posvečenimi besedami in pripomočki izžene in trpečega oprosti nadloge. Hudi duh je šel, grehi so nesrečnežu odpuščeni in spet se lahko čuti del skupnosti verujočih. Kakšno olajšanje, kakšna sreča! Mogoče sem to misel tedaj, v seminarju, izrekel bolj na kratko, a v bistvu tako. Povedal sem svoje laično mnenje. "Pojma nimate", se je oglasil neki študent. Dober študent. Najboljši. Osupnil sem. V seminarju grobna tišina. Videl sem, da fant misli resno, da ve nekaj, česar jaz ne, in da se je pripravljen spopasti ne glede na posledice. Zaslutil sem, da ga vodi močna vera. Prešinilo me je: v zadevah vere se ne spopadam. Umolknil sem. Tudi on ni nadaljeval in ni utemeljil svoje obtožbe. Čutil sem, da mi študentje, ki so svojega kolega gotovo poznali bolje od mene, mojega umika niso zamerili. Spremenili smo temo. 

Ko pa sem zadnjič v reviji Global (4/2019) naletel na članek o eksorcizmu, preveden iz amer. revije Atlantic Monthly, sem se spomnil na ta dogodek in sklenil zadevi priti do dna. Članek je zelo stvaren, objektiven in kot bomo videli, pripelje do za marsikakšnega razsvetljenca presenetljivega sklepa. 

Naj povzamem osnovna dejstva. Obsedenost se od nekdaj pojavlja povsod po svetu, v vseh časih. Pojavlja se kot skrajno stanje v okviru različnih religij. Nekateri razlikujejo obsedenost s svetostjo in obsedenost z demoni. Jezus je izgnal hudega duha iz obsedenega v čredo prašičev, ki je zgrmela v prepad. Jezusovi nasprotniki so ga imeli za obsedenega od hudega duha. V različnih religijah obstajajo tudi prakse izganjanja hudega duha ali demona oziroma, širše, prakse komuniciranja z demoni ali obravnavanja demonov.

Obsedenost in eksorcizem sta statistično v porastu v ZDA in verjetno tudi drugod po svetu. "Papež Frančišek je večkrat ... dejal, da je Satan ... dejansko bitje, ki zavaja in kvari ljudi. ... v apostolskem pismu /je/ zapisal: 'O hudiču ne smemo razmišljati kot o mitu, predstavi, simbolu, besedi ali ideji' temveč kot 'o dejanskem bitju, ki nas napada.'" Eno samo bitje, ki se seli po svetu in napada zdaj tu zdaj tam? Leteči "unabomber"? Eno samo bitje, ki iz svoje luknje izstreli žarke zla na vse strani, da zadenejo veliko ljudi? Eno samo bitje, ki "zavzame" posameznike kot posrednike in preko njih kvari ljudi? Je Satan zunaj mene in pride vame tako ali drugače, ali je že od nekdaj v meni in se zbudi ter me zavzame, obsede? 

V članku, ki me je spodbudil k pisanju, je predstavljeno nekaj primerov obsedenih. Naj iz njih povzamem, kako je videti ta motnja. Predvsem: gre za napad ali vrsto napadov, ki se izmenjujejo z mirnejšim stanjem in kolikor toliko normalnim funkcioniranjem. Bistvo napada je, da oseba čuti, da jo je prevzel hudi duh, pošast, ki mu včasih da tudi ime, npr. Črni. Leže na človeka, pritisne ga k tlom, ga duši. Pred tem, med tem ali po tem se pri napadenem pojavijo tudi drugi simptomi, značilni za konverzivne nevroze ali psihoze: halucinacije, ohromelost, bruhanje, usločen hrbet ("histerični lok"), zaviti gibi telesa in okončin, občutek groze in nemoči. Posebnost obsedenosti je, da začne oseba govoriti s spremenjenim glasom; govori v tujem jeziku, ki se ga ni učila; izkazuje posebno znanje; postane agresivna do okolice in kaže izredno telesno moč. Pri nekom so opazili stigmo, napise, ki so se pojavili na telesu, npr. PEKEL. Osebnost se preobrazi; iz nje govori druga osebnost, Satan. Oseba čuti močan odpor do Boga in predmetov bogoslužja. Navzoči poročajo o nenavadnih, nadnaravnih pojavih ob napadu: vključijo se elektronske naprave, zasvetijo luči, ki so jih imeli za pokvarjene, predmeti lebdijo v zraku, ali pa se sami od sebe premikajo. V normalnem stanju je oseba prepričana, da jo trpinči demon. 

Po mnenju nekaterih psihiatrov gre za disociativno motnjo osebnosti (razcepljena, podvojena osebnost), drugi pravijo, da je ni mogoče podrediti nobeni kategoriji obstoječe psihiatrične diagnostike. Čeprav je na zunaj včasih podobna histeriji, tj. sliki konverzivne nevroze, ki so jo od Freuda dalje zdravili psihoanalitično, ni dostopna zdravljenju s psihoanalizo. Kakor koli obračamo, ostane pri diagnosticiranju neki ostanek, reziduum, ki ga ni mogoče opredeliti drugače, kot da sega na področje duhovnega, religiozne vere.

Ljudje, pri katerih se pojavi ta motnja, imajo zgodovino osebnih ali družinskih travm ali zlorab. Poleg tega pa so tako ali drugače povezani z okultnimi praksami in religijo. Psihiatrično ali psihoterapevtsko zdravljenje nima pomembnejših učinkov. Kaže torej, da gre za pojav, ki je vezan na področje religije in ki je dostopen samo religiozni praksi - izganjanju hudiča.

Cerkev se tega pojava loteva zadržano in previdno. Eksorcisti, izganjalci hudiča, delujejo po premišljenem protokolu. Pomembna sestavina tega protokola je presejalni test ali "discernacija", razločitev primerov, pri katerih je indicirano izganjanje hudiča, od množice ostalih, pri katerih ne gre za pravo obsedenost (a so se, ali so jih, vseeno prijavili eksorcistu!). V primeru, da gre za obsedenost, podvržejo osebo obredu izganjanja hudiča. V tem obredu duhovnik-eksorcist po uvodnem blagoslovu in branju svetih besedil napove pravila, ki se jih mora držati hudič, npr. da pove svoje ime. Nato duhoven nagovori hudiča, ga besedno izzove, naj se pokaže. Ko oseba pokaže znamenja obsedenosti, duhovnik veli hudiču naj zapusti osebo. Potem se oseba pomiri. Včasih je potrebno več izganjanj, da pusti hudič osebo trajno pri miru. Moj vtis je, da se zadeve lotevajo razumno in da opravljajo koristno delo, ko poskrbijo za preostanek psihiatričnih primerov. To je zame novo spoznanje.

Sem takrat v seminarju izrekel veliko neumnost? Mislim, da ne. Gre za subjektivno doživet pojav pri osebah "z ranjeno dušo"; pojav, ki je tesno povezan z njihovo vero v Boga ali sploh v nadnaravno. "Če kdo privzame novo osebnost, ta pa o sebi trdi, da je demon, ki se želi polastiti obsedenčeve duše, ali lahko kdorkoli dokaže, da ni tako," piše člankar (Mike Mariani v Atlantic Monthly, po Globalu 4/19). Seveda je tako - v doživljanju obsedenega.

Kako naj odgovorim na uvodno vprašanje? Prvič, pri meni nima več dosti časa (mogoče me mirno čaka tam spodaj). Nimam družinske ali osebne zgodovine travm in zlorabe. Ne verujem v nič nadnaravnega. Nobene zveze nimam z okultnim, niti me ne zanima kaj dosti. Okultni pojavi so zame neproučeno področje duševnosti ali narave. Poročila o njih sprejemam s skepso. V cerkev ne hodim. Z veliko verjetnostjo lahko napovem, da me ne bo obsedel hudič; če pa že, potem bolj kak manjši, ki me bo pognal v kakšno neumnost. Če se ne bo spričo naraščajoče družbene anomije povečalo število ljudi, sposobnih zla in uničevanja v imenu višjih vrednot ali pa kar tako, iz veselja - pravih hudičev. Mislim, da je Frančišek mislil na te osebe.

23. december 2019

O ateizmu malo drugače

V članku Do zmagoslavja ateizma je še zelo daleč  (Delo, 20. 12. 2019) je načetih preveč vprašanj, da bi se jih mogel dotakniti v kratkem zapisu. Naj zato osvetlim samo razliko med vero in religiozno vero in odnos med religioznim naukom in znanostjo. Mislim, da je srž problema v besedi "zmagoslavje".  Dokler se bodo ateisti na eni strani in teisti, ali bolje, religiozno verni, na drugi spopadali za prevlado, smo na napačni poti.  Dokler se skušajo eni in/ali drugi polastiti človekovega duha, ne bo rešitve. Ne gre za zmago ampak za sobivanje, za dopuščanje druge biti, drugačnega doživljanja sveta in človeka.

Imam se za ateista, brezbožnika.  Ne verujem v Boga, ne kot v prikazen, ki se očituje v človekovih občutkih in videnjih, ne kot v filozofsko idejo. To moje občutje je trdno. Rad bi se izognil dokazovanju in zavračanju dokazov o obstoju Boga, kar bi se sprevrglo v neskončno pričkanje. Mislim, da imam pravico izpovedati svojo (ne)vero brez dokazovanja. To pravico ima tudi religiozno verni. Vere se ne dokazuje. Vera je. Obstoja Boga se ne dokazuje in ne oporeka, v Boga se veruje, ali ne veruje. 

Vseeno naj svojo brezbožnost nekoliko opišem. Kadar me kdo vpraša, ali verujem v Boga, mu vrnem vprašanje: Kdo ali kaj je Bog/bog? Odgovorijo, da je Stvarnik nebes in Zemlje; da je Oseba, ki nas je ustvarila po svoji podobi; oseba, ki zahteva čaščenje, ki jo lahko prosiš in se z njo pogovarjaš. V svojem svetu ne potrebujem Boga, ne kot Stvarnika ne kot Osebe. Glede nastanka sveta verjamem fizikom in astronomom, prav zelo me pa to vprašanje ne zanima. Svet pač je. Kot osebe so mi dovolj moji bližnji, prijatelji, sodelavci in drugi ljudje. Ne potrebujem Nadosebe. Potrebujem pa zglede vrlih ljudi. Mednje sodi tudi Jezus iz Nazareta z nesrečno usodo duhovno prebujenega človeka, ki je stal za svojim prelomnim življenjskim nazorom in načinom življenja proti množici ter cerkveni in posvetni oblasti. Ni mi tuj pojem svetega. Mislim, da je življenje sveto; da je naš planet svet in da je raj. Sveta so mi nekatera dejanja, nekateri kraji in nekateri ljudje, tudi sodobniki, vzorniki, ki žarijo v svoji preprosti človečnosti, pokončnosti in plemenitosti. Ni jih tako malo.  

Vendar razumem ljudi, ki verujejo v Boga. Ni lahko ne verovati v višje bitje, ki ureja svet. Ni lahko sprejeti spoznanja, da je Zemlja majhna pikica v eni izmed neštevilnih galaksij; da je obstoj tega planeta obsojen na večno zimo in propad; da je – še mnogo prej – vprašljiv obstoj človeštva na njem; da smo, skratka, sami v temini vesolja, za kratek vek, brez kakršnega koli namena. In da je edino, kar nam ostane, da se, kot vsako živo bitje, veselimo obstoja teh nekaj trenutkov, dopustimo drug drugemu biti in se objamemo. Ni lahko biti sam v težkih trenutkih, brez upanja na rešitev. Ni se lahko posloviti od tega sveta brez upanja na posmrtno življenje. Sam »nadnaravnega klica« ne zaznavam; zaznavam naravni klic sočutja in solidarnosti. Prijazni ljudje bodo obžalovali, da nimam božje milosti, jaz pa jim pravim, naj se veselijo, da jim je bila podeljena.

Na obeh straneh, teistični (v širokem pomenu) in ateistični, v polemiki spregledujejo bistveno razliko, razliko med vero in religijo in prezrejo vero. Vsi ljudje smo v načelu verni. Vsi ljudje, razen naravno prikrajšanih, imamo temeljno zaupanje v druge ljudi, v svet in življenje. To zaupanje je vera. Ta se razvije pri otroku v materinem krilu kot »varna navezanost«. Razvije se naravno. Otrok izraža zaupanje tako, da se odzove na prijazno besedo ali gib tudi tujega človeka. Vsi, razen v zgodnjem otroštvu prikrajšanih, smo sočutni do drugih. Sočutje se razvije, ko otrok spozna, da tudi druge boli, kar boli njega. Odtlej ravna po zlatem pravilu, ne da bi ga kot takega poznal, in se trudi, da drugim ne bi prizadejal, kar ne bi rad, da bi prizadelo njega. Opazovanje predšolskih otrok prepričljivo kaže, da so že malčki, krščeni ali nekrščeni, sposobni sočutja in medsebojne pomoči. V zadnjem času se množijo prikazi takih sposobnosti pri živalih. Vsi ljudje včasih, nekateri pa pogosto, imamo tudi druga občutja, ki nas povezujejo z drugimi ljudmi in s svetom. Taka občutja so: jasno zavedanje biti v posebnih trenutkih, ljubezensko občutje, občutje povezanosti s svetom, z vesoljem (»oceansko občutje«) ipd. Tudi občutje Boga, občutek, da nekdo bdi nad teboj in da te varuje, da lahko tvegaš korak v življenje. Vse to je zame naravno doživljanje, ki izvira iz bivanja v materinem telesu in iz stika med organizmom in svetom. Včasih porodi ta stik tudi duševne pojave, ki so skrajni; ki jih tudi cerkev nima rada za svoje, se pa z njimi poklicno ukvarjajo psihiatri. Vse je v glavi, pravijo ljudje. V tem jim pritrjujem. Recite temu doživljanju »naravna vera«, ali kakor koli hočete, in jo podcenjujte v primerjavi z »vero v nadnaravno«, ki je za nekatere edina, ki zasluži naziv "vera". Me ne moti, ker vem, da imam prav.  Sam nimam težav s sprejemanjem religiozno vernih, to je tistih, ki verujejo v Boga in se štejejo za pripadnike določene veroizpovedi. Ne sprejemam jih le zato, ker ima vsak pravico do svojih nazorov, če ne vodijo v polaščanje drugih. Sprejemam jih, ker vem, da čutijo Boga in sveto, če so iskreni, in da jim vse, kar doživljajo v okviru cerkve, nekaj pomeni. Vem, da je mnogim ljudem težko sprejeti paradoks smiselnosti osebnega življenja ob pogledu na kozmični nesmiselni vrtiljak. Potrebujejo tolažbo vere v nadnaravno.

V delih, ki so omenjena v članku, ki me je spodbudil k pisanju, gre za pobijanje religioznih naukov z znanostjo.  Dawson s stališča biologije dokazuje, da je »Bog zabloda«. Podobno se z religiozno vero spopada biolog Coyne (Verjeti ali vedeti). Pri nas je z zgodovinskega vidika opozarjal na nelogičnosti svetopisemskih zgodb psiholog in sociolog Jan Makarovič (Zgodbe svetega pisma). Odkril je vrsto nelogičnosti in zgodovinskih netočnosti in nesmislov. Vse to je v samem bistvu zgrešeno početje, v kolikor skušajo "dokazati" neutemeljenost vere. Vera ni védenje ampak verovanje, ki se ne dokazuje. V kolikor pa znanstvenik vzame svetopisemske trditve kot znanstvene hipoteze (kar niso), je njegovo prizadevanje raziskovalna vaja postranskega pomena. Čemu pametni ljudje to počno?

Njihovo početje je reakcija na vsiljevanje religioznih naukov. Biolog Coyne se bori proti vsiljevanju kreacionizma v ameriške šole. Kreacionizem je nevzdržna biološka teorija. Katoliška Cerkev priznava teorijo evolucije, ne priznavajo pa je različne krščanske sekte, ki jih v Ameriki mrgoli, pa najbrž tudi mnogi drugi verniki jemljejo preveč dobesedno, kar piše v Svetem pismu. Sveto pismo ni biološko besedilo, čeprav se mnogim vernim zdi, da je razlaga narave in zgodovine. V svojem bistvu in po svojem namenu so to spisi o božjem razodetju, o božji moči, o morali, etiki, smislu življenja in podobnem. Kaj lahko o tem reče biologija? Seveda pa tudi druga stran ne sme vsiljevati pojmovanj iz Svetega pisma, kot da bi bila znanstvena spoznanja, ker to niso. Geološka guba ni dokaz božje mogočnosti, ki krivi kamnite sklade. To bi bil prepoceni miselni trik, ki bi geologa ustavil v njegovem iskanju. 

V vsem tem pričkanju gre za zgrešeno pojmovanje znanosti in religije. Znanost in religija sta dve različni vrsti človekovega odnosa do sveta (druge so: umetnost, filozofija, zdrava pamet). Zastavljata si različna vprašanja o človeku in svetu in uporabljata različne metode, da bi nanja odgovorili. Druga druge ne moreta pobijati, ne da bi se smešili. Znanost ima jabolko za užiten sadež, ki ga gojimo, razmnožujemo, shranjujemo in uživamo tako in tako, s takimi in takimi učinki. Religija ga ima za simbol grešnega poželenja po vednosti o dobrem in zlu. In zdaj biolog dokazuje, da se, seveda, jabolko lahko odtrga od drevesa in poje, in da je zgodba o Evi in kači navadna pravljica. Varuhi nauka pa dokazujejo, da je v človeku že v samem začetku bilo grešno poželenje, da bi spoznal, kar ve le Bog; da se je to uresničilo, a kazen za to je bil izgon iz zemeljskega raja. Pazite! Mar ni napačna raba vednosti pripeljala do roba uničenja tega raja, uničenja, ki smo mu dejansko blizu? Bog (beri: tisočletna modrost, zbrana v Bibliji) je vedel, da bo človek zamočil.

Znanstveniki, ki s svojimi metodami in na osnovi svojega znanja dokazujejo ali oporekajo obstoj Boga, s tem presegajo meje svoje znanosti in jo zlorabljajo za nepravi namen. Religiozni verniki, ki pobijajo znanost z verskimi nauki, počnejo to nekompetentno, ker udobno pojasnjujejo naravne odnose z nadnaravnim takoj, ko jim zmanjka štrene.

 

 

28. januar 2020

"Vprašanje o Bogu"

V članku Vprašanje o Bogu (Delo, 25. 1. 20) je izpostavljeno vprašanje o Bogu kot tisto, ki nas razdvaja. Sam sem skušal v svojem prispevku o ateizmu prenesti poudarek na vero, ne na vero v Boga, ampak na vero kot človekovo naravno danost. Zavzel sem se za sprejemanje soljudi, naj verujejo v Boga ali ne. To stališče utemeljujem z nazorom, da je v osnovi religiozne vere v Boga naravna vera, ki jo imajo tudi ateisti. Imamo - to je moja teza - skupno osnovo v naravni veri, to je, v temeljnem zaupanju v življenje in druge ljudi, zaupanju, ki se rodi v materinem krilu. Brez te vere tudi vera v Boga nič ne pomaga, ker od Boga ostaneta samo še "ogenj in meč". Hotel sem povedati, da kot ateist imam svojo vero in svojo etiko; da to dvoje ni rezervirano za cerkveno verne in da na eksistencialna vprašanja lahko odgovorim (in sem zase odgovoril) mimo religije. Religija ni edina, ki obravnava ta vprašanja. Vsaj filozofijo je že treba omeniti, veliko pa človek za svoje življenje razbere iz lepe književnosti in drugih umetnosti. Njihovo ustvarjanje in naše podoživljanje sta dokaz naše skupne človečnosti. 

V članku sem se zavzel za jasno razlikovanje in ločitev znanosti in vere. Razlikujeta se po vprašanjih, ki jih zastavljata, in po načinih odgovarjanja nanja. Sta dva različna načina človekovega odnosa do sveta. Lahko soobstajata v isti osebi in v družbi in se ne pobijata. Moje zavračanje religiozne vere ne pomeni, da verujem v znanost. To tudi ne pomeni, da zavračam vso vsebino krščanskega nauka.  Evangeliji so me ganili. V njih je nekaj temeljno človeškega; tako kot še marsikaj v Svetem pismu. Žal je to v cerkvenem nauku skrito za zgodovinsko oblastno navlako in liturgičnimi manirizmi. 

V zvezi s poukom o verstvih le nekaj misli. Vsekakor sodi verski pouk, pouk krščanskega nauka, v cerkev in cerkvene šole, ne v javne laične šole. Cerkev ima danes ogromno možnosti posredovati svoj nauk na različne načine, neposredno in prek množičnih medijev, kar je za normalno seznanjanje z vero v sekularni državi dovolj za tiste, ki hočejo poslušati. Če nočejo, pač nočejo. Kritičen pregled osnovnih konceptov različnih verstev pa bi moral biti del splošne izobrazbe kot pomemben vidik kulture. Kritičen pomeni, da bi morali pošteno predstaviti tudi tiste dele krščanskega nauka (nikoli zanikane!), v katerih Bog grozi z uničenjem vseh, ki ne verujejo vanj; tiste dele, ki opravičujejo uničevanje ljudi v imenu Boga (»V imenu Kristusa Kralja!«) in v katerih se zahteva smrtna kazen za pregrehe določene vrste. Sodobno pojmovanje človekovih pravic in nazor o svetovnem etosu presegata to krščansko etiko. Da bi brezpogojno priporočal pouk o Bogu, ki mi grozi z uničenjem, se mi ne zdi razumno. 

Če pa bo pouk o verstvih uveden in če bodo v sekularni državi poučevali teologi, naj ne zamolčijo, da krščanski Bog zapoveduje uničenje vseh, ki ne verujejo vanj; ali pa naj ta nauk očistijo tega nihilizma. To ni oddaljena in presežena preteklost Stare zaveze. To zapoved so v božjem imenu izvajali na najbolj krute načine v ne tako davni bratomorni vojni.

13. februar 2020

Vprašanje o Bogu 2

Bralcem, ki samo občasno pogledajo te strani, moram pojasniti kontekst te objave. Pred lanskim Božičem, 22. 12. 2019,  je Delo objavilo članek izpod peresa novinarja Petra Raka z naslovom Do zmagoslavja ateizma se zdi še zelo daleč. Na ta članek sem odgovoril s pismom uredništvu v naslednji Sobotni prilogi (29. 12. 2019). To pismo je objavljeno tudi na tem mestu (23. 12. 2019). V soboto 25. 1. 2020 je v rubriki Gostujoče pero istega časnika izšel polstranski članek Jožeta Kurinčiča, upokojenega profesorja škofijske gimnazije, z naslovom Vprašanje o Bogu. Nanj sem se odzval s pismom bralca, ki je bilo objavljeno teden dni kasneje v Sobotni prilogi Dela (1. 2. 2020) hkrati z nekaj drugimi odzivi na isti članek (v tem blogu 28. 1. 2020 v nebistveno drugačni obliki). Na ta pisma se je odzval prof. Kurinčič v pismih bralcev v Sobotni prilogi 7. 2. 2020. Ker mi je namenil nekaj neprijaznih pripomb, sem odgovoril s pismom v SP 15. 2. 2020 (na tem blogu tega pisma ni). Vsebine te polemike ne morem obnavljati, svoje razmišljanje pa nadaljujem.

I

Kaj je pravzaprav "vprašanje o Bogu"? Kakšno je to vprašanje?

Ne Kurinčič ne Pirjevec tega ne povesta jasno. Tako K. kot P. v nadaljevanju pišeta, da "v našem prostoru in času sobivata dva prevladujoča odgovora na to vprašanje: teizem in ateizem" in, da si moramo oboji, ateisti in verni, zastaviti vprašanje o Bogu, če hočemo razumeti drug drugega in se sprejeti kot enakopravne udeležence v istem svetu (Pirjevec). Na to vprašanje si torej odgovarjamo tako, da se ločimo na teiste in ateiste. Katero je torej to vprašanje? To vprašanje je: ali obstaja Bog? Tisti, ki odgovori "da", je teist, tisti, ki odgovori z "ne", je ateist. Oba, K. in P., se, potem ko ugotovita, da gre pri tem vprašanju za razmerje med teisti in ateisti, zavzameta za to, da bi oboji živeli v sožitju, pogoj za to pa je, da bi spoznali nazor ali vero drug drugega. Spoznali ali sprejeli?

Ostanimo najprej pri "spoznali". Prvo vprašanje, ki sledi, je: ali je poznavanje nazorov drug drugega res pogoj za sožitje. Do neke mere da. Če nazor drugega vsebuje elemente ščuvanja k nasilju zoper ljudi drugega nazora, je ta nazor treba poznati, da se lahko zavarujemo. Nasilje je lahko fizično (grožnje s sveto vojno in podobnim) ali pa duševno, vsiljevanje nazora, indoktrinacija. Da bi lahko živel z drugim, moram torej vedeti, ali njegov nazor vsebuje te ogrožujoče sestavine ali ne. V temeljnem besedilu krščanske vere, Svetem pismu, so odstavki, ki govorijo, da je Bog, v katerega verujejo kristjani, "ljubosumen" in nasilen. (Tega ne bom več dokazoval; berite patra Gržana, Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na Zemlji toliko trpečih?). Profesor K. me prepričuje, da v to kristjani ne verujejo več. Toda Sveto pismo je še vedno njihova temeljna knjiga. Tu je veliko vprašanj, na primer, razlika med Staro zavezo in Novo zavezo; med "politiko" Boga in Jezusa Kristusa. Je Kristus naredil zgodovinsko črto pod starozaveznega Boga? Je prisluhnil drugemu Bogu? Itd. S tem se ne morem ukvarjati. Dokler kristjani ne razčistijo s tem, ne morem zaupati, da me ne bodo v imenu svojega Boga ob priliki hoteli kot nevernika pokončati, tako kot to počnejo pripadniki neke druge vere.

Ah, pokončati že ne, le kaj nam pripisuješ? Recimo, da so bili zadnji neverniki pokončani v imenu Boga v samoobrambi vere; prej pa že več stoletij niso pokončali nikogar v Njegovem imenu. No, tudi takrat so jih v obrambi vere.  Pa vendarle: zaupam, da se fizično nasilje v imenu vere ne bo ponovilo. Kaj pa indoktrinacija? V naravi vsake vere je, da jo skušajo njeni pripadniki širiti. Z najboljšim namenom, saj so prepričani, da bi s tem osrečili druge. Tako lepo je verovati v Boga! Ne morejo verjeti, da se lahko povsem človeško živi brez vere v Boga. Vztrajno si prizadevajo, da bi ateisti sprejeli njihovo vero. Ta namen slutim (morda neupravičeno) tudi v prizadevanju, da bi neverni "spoznali" njihovo vero. Ko bi neverni spoznali, kako lep je krščanski nauk, bi vsaj sprejeli verne, če že ne njihove vere. Naj dodam k temu še apodiktičnost vere, vsake vere kot take, prepričanje, da je to, v kar verujejo, Resnica z veliko začetnico, absolutna, dokončna, edina Resnica. Danes so vere v Boga še edino zatočišče Resnice, potem ko je propadel komunizem kot posvetni sistem edine Resnice.

Je torej izpolnjen pogoj za sožitje? Lahko zaupam, da ne bom posiljen? Na to sem že odgovoril v pismu bralca (Delo,15.2.20). Sosedu, kristjanu, katoliku, zaenkrat lahko zaupam. Lahko zaupam Slovenski rimskokatoliški cerkvi? Njena zgodovina ni brezmadežna. Ne vem, kakšna je cerkev danes; ne poznam njene politike. So znamenja, ki me opogumljajo v zaupanju, a sem še vedno nezaupljiv.

S tem se trenutno konča moje poznavanje nazorov naših kristjanov, kolikor je pomembno za moje avtonomno preživetje. Trenutno to poznavanje zadostuje za moje sožitje z njimi. Če bi vedel še več dobrega o cerkvi, bi se čutil še bolj varnega. Bila bi mi bolj simpatična; bolje bi razumel njene ude. A zaenkrat zadostuje. Nimam potrebe, da bi se poglabljal v skrivnosti krščanskega nauka. Če se bom poglabljal, se bom iz drugega motiva, ki naj zaenkrat ostane zamolčan, saj se itak postopno sam odkriva. Tudi jaz imam skrivnosti kot krščanski nauk.

Naj mimogrede zavrnem še naslednjo trditev prof. K: "Ločnica med vero in nevero pa ne poteka le med ljudmi, ampak tudi skozi posameznika, ki je razpet med vero in dvomom – nevero." Jaz nisem razpet med vero in nevero, natančneje med vero v Boga in nevero vanj. V Boga ne verujem. Pika, brez razpetosti. In seznanjanje z vero ne more razrešiti "razpetosti", ker je pri meni ni.

Kar se sožitja z ljudmi druge rase, vere, narodnosti, političnih prepričanj, še tole. Če je drugi pošten in odkrit človek, me podrobnosti njegovih nazorov pravzaprav ne zanimajo, razen če se želim zbližati z njim. Za vsakdanje sosedsko ali kolegialno življenje vse to ni pomembno. Če je hinavski in zahrbten, se mu pa ognem na daleč, ne glede na prepričanje, ki ga razglaša. Mislim, da za vsakdanje življenje z drugimi ni nujno, da bi poznal podrobnosti njihovih nazorov. Njihovo težnjo, da bi me poučili o svojih nazorih, lahko dojamem kot poskus vsiljevanja njihovih nazorov.

II

In zdaj k bistvu vprašanja o Bogu. Pravo vprašanje o Bogu ni, ali ta obstaja ali ne, ampak kdo ali kaj je Bog ali b-o-g. Kaj ta beseda označuje? Tisto prej je bila predpostavka, da je Bog Stvarnik in Oseba, ali nekaj takega. Kaj ta beseda označuje? To mi povej, pa ti bom odgovoril, ali verjamem v obstoj tega. Torej ne predpostavljam že določenega pojmovanja Boga, Boga kot Osebe. Kaj misli moja sestrična, ki pravi: "Bog je v srcu"? Onostranstvo je ne zanima. Zagovorniki obstoja Boga se radi sklicujejo na Dostojevskega, katerega roman Zločin in kazen naj bi s podobo osebe Razkolnikova pokazal, da človek ne more umoriti drugega človeka, ne da bi se mu oglasila vest. "Če ni Boga, je vse dovoljeno", pravi eden od bratov Karamazovih To se pravi Bog (b-o-g) je ime za vest; vest, ki jo sestavljajo moralne zapovedi. Sočutje, ne prizadeti drugega, občutek smiselnosti življenja. To je "Bog v srcu".

Če je Bog v srcu; če je Bog neko naše notranje občutje, neka sestavina duševnosti, kaj je tedaj s Stvarnikom in Osebo? Saj ni vsakdo od nas s svojim umom Stvarnik sveta. Ali pač? Stvarnik svojega sveta gotovo v določeni meri. Ne pozabimo na to vprašanje, a ostanimo pri prejšnjem: kaj je s Stvarnikom in Osebo?

Prva možnost je, da rečemo "nič". Odpadeta. Nista potrebna. Ljudje imamo po naravi in po vzgoji, za katero ni nujno, da bi bila verska, vest, občutek za prav in neprav. Prizadevanje za smiselnost življenja. Željo, da ne bi življenja zapravili. Ta občutek lahko v družbi kultiviramo brez sklicevanja na Boga. Zame je to preferirana možnost.

Druga možnost je, da dopustimo Osebo. Rečemo: Bog je Oseba, je Drugi, naš sočlovek, sobit; posvečeni "predmet" našega zanimanja. Ta empirično obstaja. Nanj mislimo v svoji dejavnosti; nočemo mu škodovati. Nočemo ga prizadeti, kaj šele umoriti. Skrbimo zanj, za njegovo dobro. Ravnamo po zlatem pravilu, ki ga tako ali tako spoštujemo, že če smo izbrali prvo možnost, brez Stvarnika in Osebe. Na okrogli mizi o evatanaziji (glej istoimenski sestavek) filozof, prof. Edvard Kovač, ni nikdar uporabil besede Bog, nadomestil jo je z "Drugim". S samomorom prizadenemo Drugega. Ni rekel: prizadenemo Boga.

Tretja možnost je, da ohranimo krščansko sveto Trojico. Bog Oče je ustvaril svet. Bog-sin, Jezus Kristus, je tisti človek, ki živi ves v Bogu. Tretji člen trojice je sveti Duh, ki navda vse, ki sledijo Jezusu. To je platonizem. V višavah je Ideja vsemogočnosti in neskončne dobrote in milosti, neskončne in absolutne popolnosti. Navaden človek deleži na tej Ideji, a nepopolno. Jezus je človek, ki svoje življenje popolnoma podredi tej Ideji. Zato je Človek-Bog, božji Sin. Seveda pa ga Ideja popolnosti ne more rešiti s križa, ker je pač samo ideja v višavah, rečeno po naše, abstrakcija. To je pomen zadnjih Kristusovih besed na križu: Oče, Oče, zakaj si me zapustil? Ideja je ravnodušna do smrti tistega, ki umrje zanjo.

Ta, tretji odgovor na vprašanje o tem, kdo ali kaj je Bog (b-o-g), vnaša v razmišljanje z mojega stališča nepotrebne komplikacije. Ideje so abstrakcije tuzemskih pojavov, ne nekje realno obstoječe entitete. Obstajajo le v umu, v glavi. Vse drugo so mlini na veter. Zakaj si ljudje predstavljajo - če si sploh še - da je nekje svet samih popolnosti, svet Idej; zakaj si predstavljajo, da so nekje nebesa, ne vem.

S tem razmišljanjem smo se približali ateistični veri, veri brez Boga; veri v človeško sočutje, v temeljno zaupanje v druge ljudi in življenje; v odprtost življenja, njegovo smiselnost. To je imanentna vera, vera v to življenje, ta svet; vera, ki ne potrebuje onostranstva. A vendar: kaj je tu presežnost, transcendenca. Tudi presežnost priznavam, a presežno zame ni onostranstvo, drugi svet, nebesa in kar je še takih izrazov. Presežnost je vtkana v tuzemsko življenje. Stremim k uresničenju samega sebe in hkrati k preseganju samega sebe, k ustvarjanju sožitja s svojo sobitjo. Vsak dan se presegam. "Svakog dana sve više napredujem..." No, ne v telovadnih veščinah, ali pa tudi...

22 marec 2020

NEDELJSKA PRIDIGA

Po vseh vsakdanjih opredelitvah sem ateist, brezbožnik. Sem v Camusovem smislu "uporni človek", ki ga ni strah gledati v brezno vesoljnega nesmisla.Vseeno pa ne zametujem Svetega pisma in vsega drugega, kar je napisanega v duhu tega izročila, predvsem ne evangelijev. Skušam dešifrirati njihova brezčasna sporočila.

Tokrat mi je prišel na misel naslednji izrek (SSP3): Ko so ga farizeji vprašali, kdaj pride Božje kraljestvo, jim je odgovoril: »Božje kraljestvo ne pride takó, da bi zbujalo pozornost (Lk 17,20). Tudi ne bodo govorili: ›Glejte, tukaj je‹ ali ›Tam je,‹ kajti glejte, Božje kraljestvo je med vami.« (Lk 17,21):

Spomnil sem se na to ob tako banalni stvari, kot so zapisi v dnevniku Delo, v Sobotni prilogi. Profesorica Alenka Šelih piše o ljudeh z Downovim sindromom. Vesna Milek se pogovarja z Manco Košir o njenem življenju in težki preizkušnji. Doktorica Anica Koš Mikuš poziva, naj pokažemo srčnost in pomagamo reševati otroke beguncev brez spremstva. Ne nazadnje: ganljivi nekrolog, posvečen igralcu Petru Musevskemu. Iz vseh teh člankov sevajo človeška krhkost, sočutje, dobrota in solidarnost - iz ljudi in o ljudeh, ki so med nami, naši znanci in prijatelji.

V vsej številki seveda prevladujejo članki o nesreči, ki je zadela človeštvo in nas, vsakogar od nas vsaj posredno. V teorije zarote ne verjamem. A vendar: ste pomislili, kakšna bi mogel biti račun "temnih sil"? Virus ubija stare, mladim prizanaša. Menda imamo demografsko krizo in krizo pokojninskih skladov. Torej?

In vendar se vsi omejujemo, nekateri pa vlagajo nečloveške napore in tvegajo svoje življenje, da bi rešili tiste, ki jih je napadel virus. Nesebično, brez preračunljivosti.

Kar se računa tiče, poviševanja in zniževanja, vlade sploh, pa pravi evangelij: »Jezus pa mu je rekel: 'Nihče, ki položi roko na plug in se ozira nazaj, ni primeren za božje kraljestvo'« (Lk 9,62).

07 februar 2021

DUHOVNOST: INTERVJU


Lani je neka študentka v svoji seminarski nalogi obravnavala vprašanje duhovnosti na osnovi intervjujev, ki jih je izvedla. Njena vprašanja so me vznemirila in sklenil sem, da tudi jaz, nepozvan, odgovorim nanja. Odgovoril sem in ji odgovore poslal. Ker vse do danes nisem prejel od nje nobenega odgovora na to moje vsiljivo pedagoško dejanje, se mi zdi, da sem odvezan molčečnosti v zasebni komunikaciji; ostane pa anonimnost. Vprašanja so njena, odgovori moji.

1. Kaj ti pomeni duhovnost?

Duhovnost je meni sorazmerno tuj pojem in si pod njo predstavljam najbrž nekaj drugega kot vi. Pripadam generaciji, ki si je svoj nazor oblikovala pred letom 1968 (takrat sem bil star že 28 let), pred študentskimi revolucijami,  pred Woodstockom, pred hipiji ("make love not war" in "flowerpower"), pred fascinacijo z Indijo, hinduizmom in budizmom, preden so se začela newagevska "duhovna" gibanja. Priznam pa, da sem šel na eno prvih predavanj o "novi duhovnosti", ki je bilo prirejeno pri nas v 80-tih letih. 

Zdaj mi duhovnost pomeni dvoje: eno so gibanja in nazori mlajših od mene, ki so nekako sredi med cerkveno religijo, scientizmom (vero v vsemoč znanosti) in civilno in življenjsko ravnodušnostjo. Skratka neka smer nekakšnega verovanja, ali verovanj. Sicer pa mi, mimo tega in pred tem, duhovnost pomeni kulturo, ki vključuje umetnosti, znanosti, filozofijo, tudi religijo - vse kar me ozavešča o pomenu in smislu življenja, kar interpretira dogajanja v svetu, kar me dela občutljivega, dojemljivega, neravnodušnega, sočutnega, če hočeš. 

2. Kaj ti prinaša duhovnost v tvojem vsakdanjem življenju? Ali si imel že kakšno duhovno izkušnjo?

Najbolj abstraktno rečeno bi to, kar imam od kulture ("duhovnosti"), da me utrjuje v moji biti; da se zavedam dragocenosti življenja; samega sebe in bivanjske istosti vseh ljudi.

Moja najzgodnejše "duhovno" doživetje je bilo, ko sem nekoč kot odraščajoči tabornik neko popoldne ležal stran od drugih na gozdni jasi in nenadoma zagledal ob sebi ciklamo, nekako posebno jasno in razločno, v sončni luči - takrat sem se zavedel, da ta ciklama JE in da SEM jaz sam. 

Najbrž je bila kasneje kdaj še kakšna taka izkušnja, zadnja pa gotovo koma po srčnem infarktu. Od takrat še bolj cenim življenje, tako navadno, vsakdanje z vsemi drobnarijami in sitnostmi. Hvaležnost do "uradne" medicine in do svojcev.

3. Si bil pred to izkušnjo veren oz. pripadnik katere izmed organiziranih veroizpovedi?

Do svojega približno 14. leta sem hodil v cerkev, potem ne več. Odtlej sem ateist. V začetku sem bil bolj bojevit ateist, ker se mi je zdelo abotno verjeti v vse tisto, kar so mi pridigali v cerkvi. Verjel sem v socializem. Potem sem iskal odgovor na vprašanje o smislu življenja v filozofiji in ga postopno odkril. Kot študent sem prebral Camusov Mit o Sizifu, ki se začne s stavkom: Obstaja en sam zares resen filozofski problem: samomor. Potem sem dognal, da življenje nima smisla zunaj sebe; to tudi ni socializem. Smisel življenja je življenje samo. Biti živ, tak, kot si; živeti sebe. Ni mogoče tako živeti ves čas, sleherni trenutek, a že prizadevanje za to, da bi se ohranjal notranje živega, je smiselno. (Zato, med drugim, vam pišem.) Danes tudi vem, da je religiozne zgodbe možno imeti za metafore, ki govorijo o smislu življenja in življenjskih vrednotah.  Zato ne nasprotujem vsemu, kar pridigajo v cerkvi. Še vedno zavračam misel o posmrtnem življenju. Ta misel ubije to edino življenje, prizadevanje, da ga osmisliš, ker se zanašaš na blaženost  – potem.

4. Ali te je duhovno/obsmrtno doživetje spremenilo kot posameznika oz. ali je vplivalo na spremembo lastnih prepričanj in vrednot, ki si jih imel? So tvoji bližnji opazili kakšno spremembo v odnosu do njih (si bil bolj prijazen, bolj tečen, bolj hvaležen, sočuten)?

Če pomislim na doživetje ob infarktu: Oblil me je smrtni pot in zavedel sem se: konec je, preden sem izgubil zavest. Od tedaj se ne bojim smrti, želim pa živeti.

Celotna izkušnja me ni bistveno spremenila. Sem, kakršen sem bil. Veliko večja sprememba je bila zame upokojitev, ki mi je res prinesla duhovno (in telesno) svobodo (še vedno ne popolno, a vendar). Po infarktu sem postal bolj pozoren na to, da ne počnem reči samo zaradi drugih; da bi ugodil drugim. Lažje rečem ne. Pa tudi lažje rečem sam sebi: ja, zakaj pa ne. 

Mislim, kar čem, in pišem, kar čem in komur čem. Začel sem ceniti mir, dušni mir, čisto vest. In tudi prizadevanje za druge, za potomstvo. Ne kar mora, kar more, mož je storiti dolžan. Živel sem, kot sem ob danem značaju in danih okoliščinah najbolje zmogel. Nobenih velikih grehov si ne očitam. 

5. Kako najlažje prideš v stik z duhovnostjo, imaš kakšne posebne rituale, tehnike?

Nimam posebnih metod ali tehnik, da bi se preselil v svojo notranjost, v samorefleksijo. Pišem, kolikor mogoče pišem dnevnik, sicer pa takele priložnostne občasne refleksije. Pomaga mi branje, gledališče, TV, pa, seveda, sprehodi, kolesarjenje. Žal že dolgo nisem bil v gorah. Nekoč sem poskusil z meditacijo. Ne vem, saj verjamem, da je dobra, da se umiriš, a isto dosežem s sprehodom. Da bi pa stremel k "višji zavesti", lepo te prosim. Zavest je zavest je zavest je zavest.

6. Kaj zate pomeni duhovna rast?

Duhovna rast je zame priti do eksistencialne zavesti;  jasnega zavedanja končnosti in sebe samega, izpopolnjevanje značaja, krepitev hrbtenice, širitev obzorja, vse bolje zavedanje o prioritetah v življenju, krepitev življenjskega občutja, samolastnosti, "biti pri sebi", »najti samega sebe«; zavest o tem, da imamo vsi ljudje isto usodo, navajanje k sočutju, pomoči drugim, tudi javnemu delovanju. "Sem, ki sem", je rekel Bog iz gorečega grma. Jaz pa iz fotelja. 

7. Ali so po tvojem mnenju ljudje duhovni učenci?

Ta beseda mi zveni tuje in za lase privlečena, ampak imaš prav. Ja, smo učenci življenja. Vsakega življenje tepe, vsak se mora odrekati, in vsakemu se konča. In vsak, ki je količkaj priseben, čuti, da mora iz življenja nekaj narediti, ga nekako osmisliti, ker smisel ne pride z neba, ampak iz tebe. 

8. Ali so po tvojem mnenju duhovni ljudje verni in neverni ljudje in obratno?

Vsi ljudje smo verni in vsi zaupamo – v principu. Vsak verjame, da ta dan ni njegov poslednji (razen tistih, ki čutijo, da je poslednji); v nezavednem je vsakdo nesmrten, pravi Freud: verjamem, da se bo življenje nadaljevalo. Verjamem v sad svojega prizadevanja itd. Vsak človek, ne glede na veroizpoved, teist in ateist, mora rešiti svoje življenje. Vsak človek je v tem smislu potencialno  "duhoven". Res pa je, da jih zelo veliko "zapade", vdajo se omami, pijači, samouničevanju ali uničevanju drugih (veliki vizionarji "pravičnega" sveta), ki potem v imenu Velikih Ciljev uničijo milijone navadnih življenj (tudi za pravo vero in v imenu pravega Boga).  

9. Se ti zdi, da je sočutje povezano z duhovnostjo?

Sočutje je dar narave. Že živali imajo zrcalne nevrone, ki so biološki temelj sočutja - vživetja v drugega; vedeti, kaj doživlja drugi; posnemanja drugega. Živali si pomagajo. Pes žaluje za gospodarjem.  Sočutje je tisto, ki dela človeka človečnega. Žal je naravno sočutje otroka pogosto izneverjeno in se obrne v nasprotje, v sadizem, uničevanje. Sočutje se da razvijati: spoznavanje drugačnih ljudi, branje literature, pomoč ljudem, ki jo potrebujejo, pogovori z manj srečnimi ljudmi itd. Ja, z osebnim kultiviranjem postajaš bolj občutljiv za tegobe drugega.

N., to je za vas osebno, ker vas to zanima. Mogoče vam razširi pogled.

Odgovora ni bilo. Mislim si, da je bila gospa mogoče užaljena, ker nisem potrdil njene vere, na katero sklepam iz vsebine in formulacije vprašanj. Ali pa je z mlajšimi generacijami tako, da ne dajo kaj dosti na vljudnosti.

 

30. marec 2022

 

"Anonimni kristjan"

Od kod ateistom etična drža?

»Kajti kadar pogani, ki nimajo postave, po naravi izpolnjujejo to, kar veleva postava, so sami sebi postava, čeprav so brez postave.« (Rim 2, 14)

V meni je božja narava, za katero pač zmotno ne vem, da je

(in v tej zmoti vztrajam).

 

Bralci teh sestavkov in občasno kakega pisma bralca v Delu, ki je kljub svoji, včasih bolj včasih manj, rdečkasti barvi pač moj dnevnik (mogoče me roza privlači), vedo, da se deklariram za ateista, brezbožnika. Poznam tudi nekaj drugih ateistov in ti, ki jih poznam, so prav v redu ljudje. Marsikdo med njimi bi bil lahko zgled drugim, zgled ne le po svojih življenjskih dosežkih ampak po svoji etični drži. Od kod jim to, ta njihova morala, njihova etična drža? Nekateri med njimi so bili v mladosti deležni verouka, nekateri pa niso videli cerkve od znotraj. Od kod jim poštenost? Mogoče so se je navzeli od drugih, ki so bili versko vzgajani? Za nekatere vem, da tudi njihovi starši niso hodili v cerkev, celo hudo našpičeni so bili proti veri in cerkvi. No, navsezadnje tudi v ateistični ali nazorsko nevtralni šoli ne učijo nepoštenosti. Kako to, da ne? Skratka, kako to, da so brezbožni ljudje ne le pošteni ampak lahko tudi zgled etične drže? Saj veste, včasih so ljudje menili, da človek, ki nič ne da na Boga, ne more biti pošten, ker se ne boji božje kazni. Moja izkušnja z drugimi in samim seboj je s tem nazorom v živem nasprotju (če b-o-g-a pojmujemo kot onostransko osebo).

Zadnje dni sem se spraševal, ali tudi ateistom pojem greha kaj pomeni. Kako imenujejo tatvino, umor? Pač kot kaznivo dejanje, ne rečejo "greh". Kako pa imenujejo varanje partnerja, kar ni kaznivo dejanje? Kaj rečejo? Moralni prestopek. Nemoralno, nedostojno, nepošteno, potuhnjeno dejanje. Vse to so nekakšni opisni izrazi. Po mojem so take reči greh. Si bom pač izposodil ta starodavni izraz pri vernih. Tudi ateisti vemo, da grešimo; vemo, kaj je prav in kaj ne, vemo, kaj je greh. Tako sem začel brskati o grehih. Odkril sem Ihanovo knjigo o desetih božjih zapovedih; tam je tudi nekaj o smrtnih grehih - o tem drugič.

Potem sem brskal naprej in odkril Osnove moralne teologije Ivana Štuheca. (Vem, da je nekaterim ta mož zoprn, meni ni - naj se zadržijo do konca naslednjega navedka.) Preletel sem zame prezahtevno knjigo, saj nimam pojma o teologiji, jo preletel in odkril krasen odstavek, ki mi je potrdil, kar sem že nekaj časa čutil, nekako vedel. Takole gre to besedilo, ki mi je "naredilo dan", več kot dan:

""Teologi so v SP /Svetem pismu/ iskali možna mesta, s katerimi bi lahko utemeljili naravni zakon v kontekstu odrešenjske zgodovine. Za klasično mesto velja Rim 2,14 /pismo sv. Pavla Rimljanom/: »Kajti kadar pogani, ki nimajo postave, po naravi izpolnjujejo to, kar veleva postava, so sami sebi postava, čeprav so brez postave.« Odlomek v kontekstu ne govori o naravnem zakonu, ampak o potrebi po odrešenju. Gre za klasičen primer razumevanja človeka, ki je ustvarjen po božji podobi in deluje po svoji ustvarjeni človeški naravi. Če človek prisluhne stvarstvu in svoji človeški naravi, ter v njej odkriva tisto, kar je za njegovo življenje dobro ne glede na razodetje, bo živel v skladu s tistim, kar je Bog zapisal v stvarstvo in človeško naravo. Od tod ideja, ki se razvije iz Rahnerjeve teološke misli o »anonimnih kristjanih«. Gre za logično neodvisnost človekove narave od odrešenjske zgodovine. Človekova narava je dana z dejstvom stvarjenja in je predhodna celotni odrešenjski zgodovini. Ves razvoj odrešenjske zgodovine od Adama in Eve, Kristusa do danes, ima kot logično predpostavko ustvarjenost človeka s svojo naravo. »Milost predpostavlja naravo« (Tomaž Akvinski). Narava je logično pred nadnaravo ali razum je logično pred vero. Vera predpostavlja in potrebuje razum. Kristusov zakon predpostavlja naravni zakon. Zapoved ljubezni do bližnjega in Boga predpostavlja deset božjih zapovedi. Da bi razumeli deset božjih zapovedi, ni potrebno posebnega razodetja. Človek se do njih dokoplje s svojim razumom in izkušnjo (naravni čut).""

Vse skupaj je popolnoma logično. Bog je ustvaril človeka, njegovo naravo. Če torej človek, ki ne da nič na Boga, misli, da je sam pogruntal, kaj je prav in kaj ne, to pomeni, da je s svojo od Boga ustvarjeno naravo sam odkril zapovedi, resnico, ki jo je Bog položil v njegovo naravo. To pomeni: ni ti treba verovati v Boga, da bi bil pošten, saj je - ne da bi ti v to veroval - Bog položil vate poštenost, ali vsaj razlikovanje med poštenostjo in nepoštenostjo, da se lahko s svobodno voljo, ki je tudi božji dar, sam odločaš med njima. Narava je pred vero. Povedano še drugače: kot brezbožnik lahko mirno živim naprej, pa ne bom prišel v pekel. (Morate vedeti, da se dan odhoda naglo približuje, zato me skrbi, saj nisem brezmadežen.)

Zdaj bolje razumem, kaj je hotel reči tisti, ki mi je rekel, da sem gotovo nezavedno veren, ker hodim na grob svojih staršev. Mož bi me rad prištel k svoji vojski. S tem nezavednim ni nič; je pa res, da tisti, ki veruje, da me je, kot njega, ustvaril Bog, logično zaključi, da je v meni božja narava, za katero pač zmotno ne vem, da je.

To pomeni še nekaj. Vera je milost, je tako rekoč nekaj presežnega, presežna vrednost, za tiste, ki jo pač imajo. Ni pa nujna. Ni treba, da bi veroval, če hočeš človeško preživeti svoje življenje in se celo izogniti peklu. Vera je luksus, če ne moreš shajati brez nje oziroma - če znaš ceniti njene prednosti.

Kaj izgubljam? Sproščujočo in tolažilno občutje, da je povsod okrog mene dobri duh usmerjevalec, ki bdi nad mano in ki se mu lahko prepustim v dobrem in slabem. Naj bo, nič hudega mu nočem. Tudi branje Svetega pisma ni odveč, navaja k razmišljanju, širi duha. Jezusova zgodba je nedosežen zgled etične doslednosti, sledenja notranjemu glasu, sprejetja življenjskega križa in žrtve.

Iz tega sledi še nekaj pomembnega. Ni popolnoma nobene potrebe po razkolu med religiozno vernimi in nevernimi, ker tudi neverni - ali bolje brezbožni - živimo v naravnem zaupanju v druge in svet po vseh božjih zapovedih (če in kadar živimo po njih), čeprav jih morda ne poznamo kot takih. Verni lahko informirajo neverne o svoji veri in njenih prednostih. Če se neverni spreobrne v vero, bo morda doživel tisto presežno vrednost, ki jo daje vera, tisto milost, ki jo podari Bog. Če se ne spreobrne, bo pač živel enako človeka vredno in pošteno življenje brez vere v Boga. Kajti tisti presežek vere nastane, če vanj veruješ; če ga hočeš. Če ne, pa ne. Poleg tega ne vemo, kdo ali kaj je Bog; molče predpostavljamo bradatega starca na oblaku ali nevidno oko, ki nas ves čas opazuje. Morda je le glas zaupanja in vesti, zaskrbljenosti za druge in skrbi za to, da bi življenje preživeli tako, da bi lahkega srca sprejeli slovo od njega, ko pride ura.

Sam sicer ne verujem v to, da me je ustvaril Bog. Da je v moji naravi čut za prav in narobe, za dobro in zlo, si razlagam z naravnim razvojem. Dete se v materinem naročju nauči varne navezanosti in s tem zaupanja v druge, v svet in življenje. To je naravna vera. Ko grize mamo, grabi po njej in jo lasa, praska in tepe, mu mama reče, da jo boli. Prej ali slej se mu posveti, da druge ljudi tudi boli, tako kot njega. Počasi dojame, da so drugi ljudje sploh po mnogih svojih lastnostih taki kot on. Osvoji zlato pravilo etike: Ne stori drugemu, kar ne želiš, da bi drugi storil tebi. In že to pravilo je dovolj za pošteno življenje. 

Vrstnica mi je, ko je prebrala osnutek tegale pisanja, rekla: Pa saj takrat smo bili vsi krščeni.  Krščen Matiček! Potem je vendarle tisto prišlo v nas z žegnano vodo!



Ni komentarjev:

50.000

Dragi obiskovalci mojega bloga, danes smo prekoračili petdesettisoči obisk od začetka pisanja bloga, tj. od septembra 2010. To pomeni pribli...