05 januar 2011

Ekološko v novo leto

Prebral sem napotke za ekološko obnašanje v Sončnih pozitivkah (po Viti) in ček-listo v WAYNU in primerjal svoje ravnanje.


NE VODE V PLASTENKAH. Ne kupujem vode v plastenkah. Hodim po pitno vodo v izvir pri Potoku (pri Snoviku). Za kuhinjsko rabo uporabljam vodo iz pipe. Oskrbovanje s pitno vodo zahteva 1x mesečno vožnjo z avtom tja in nazaj okrog 70 km in s tem povezano onesnaževanje.


NE PLASTIČNIH VREČK OZ. PONOVNA UPORABA VREČKE. V knjigarne in druge trgovine hodim z nahrbtnikom. Blago dam v nahrbtnik, vrečko zavrnem, če se le da. V nahrbtniku nosim s seboj vedno vrečko, ki jo po potrebi večkrat uporabim. Vendar pa v supermarketih na veliko uporabljava vrečke pri kupovanju sadja, zelenjave, mesa idr. – za vsako vrsto blaga posebna tanka vrečka zaradi lažjega transporta. Tu bo napredek, ko bojo na voljo razgradljive vrečke.


PEŠ. Že dolgo uporabljam avto samo za daljše vožnje; za vožnjo po mestu in v btc pa samo, če je treba pripeljati blago ali ponoči in v slabem vremenu. Hodim peš, če je vreme, kolesarim, uporabljam mestni promet. Pri daljših vožnjah po avtocesti vozim zmerno (potovalna hitrost 110 km/h), defenzivno, uporabljam tempomat.


EKO-HIŠA IN GOSPODINJSTVO. Izolirali smo hišo; zamenjali okna. Poraba plina je bistveno manjša. Termostat centralne na plin je pozimi naravnan na 22 stopinj čez dan in 18 ponoči. Slabo je izolirano strešno okno v delovni sobi. Večina starih žarnic je zamenjanih z varčnimi. Opekač uporabljamo zelo redko, mikrovalovke, avtomata za kavo nimamo, druge strojčke – mešalnik - dokaj redko. Za kuhanje uporabljamo plin ne elektrike. Računalnik izključim zvečer. Še vedno pustim teči vodo pri umivanju zob. Tudi posodo pomivam pod toplim curkom, a to delam z mrzlim 'predpranjem', kolikor mogoče hitro in z vmesnim prekinjanjem.


LOČEVANJE ODPADKOV. Odpadke v najinem gospodinjstvu ločujeva: organski, neorganski, plastika, konzerve; plastiko, steklo in pločevinke odnašava v skupni zbiralnik.


MANJ PAPIRJA. Le še redko printam v primerjavi s prvim obdobjem uporabe računalnika. Samo kar je nujno. Kupujem pač najcenejši papir, reciklirani je dražji.

EKOLOŠKA ČISTILA. Teh reči še nisem proučil. Od čistil uporabljamo detergent za posodo, čistilo za kopalnico, za okna, pralni prašek in muscolo za odtoke. V glavnem.


EKO-HRANA. Hrane ne kupujem v posebnih ekoloških prodajalnah, redko tudi posebno EKO-hrano, ker je dražja. Mesa ne jemo veliko, radi imamo zelenjavo in sadje. Nekatere proizvode nabavimo neposredno pri kmetih, npr. kakije, včasih tudi povrtnino pri branjevkah in vino.


POSADI DREVO. Drevesa, ki sem jih posadil, sem pred kratkim požagal. Žal so postala prevelika in so začela povzročati škodo, za popravo katere bo treba potrošiti energijo iz neobnovljivih virov (nafto).


MANJ POTOVANJ. Potujem malo, enkrat na leto v glavnem z avtobusom (40 oseb/1 diesel), z letalom mogoče na 3 leta enkrat. Z avtom razdalje do 300 km. Prišel pa sem na okus za križarjenje z ladjo. Ne vem dobro, kakšno ekološko škodo povzročam s tem.


PROSTOVOLJNO DELO. Prostovoljnega dela sem v življenju opravil kar nekaj, mogoče se bom še kdaj čemu pridružil. Na splet sem dal v branje vse svoje pisne izdelke zastonj. Vsake toliko časa odnesem v knjižnico rabljeno literaturo na polico podarjenih knjig.


BODI ZGLED. S tem ko tole objavljam, bom mogoče spodbudil še koga k bolj trajnostnemu obnašanju v okviru možnega.

Ni komentarjev:

Narcizem ali narcisizem?

  V tej dilemi nisem osamljen. Simon Brezovar v svojem delu Osebnostne motnje (UMco 2019) piše v opombi pod črto na str. 414: "Moja ve...