04 januar 2022

Neutemeljeni očitki predsedniku države

Predsednik odpira dostop do vladanja levim in desnim, 

omogoča formalizacijo političnih sporov

V preteklih dneh je bilo v Delu objavljenih več prispevkov,  ki so nas opomnili, da se začenja zadnje leto drugega mandata predsedovanja predsednika države Boruta Pahorja. Izbral sem nekaj očitkov v zvezi z njegovim predsedovanjem, očitkov, ob katerih imam drugačno mnenje.

Prvi očitek je, da predsednik Pahor, ne da bi se sam tega zavedal, vzdržuje mesijansko držo, s tem ko skuša, kot pravijo, pomiriti leve in desne in jih povezati. Kot razumem njegovo držo, predsednik ne skuša pomiriti levih in desnih in jih povezati. Kot politolog dobro ve, kaj je parlamentarna demokracija zahodnega tipa, včasih smo ji po marksistično rekli "meščanska" ali "buržoazna" demokracija za razliko od "socialistične demokracije". Za to demokracijo so značilni trije neodvisni stebri oblasti, ki drug drugega nadzirajo. Poleg volitev je zanjo značilno, da se vsakih nekaj let vlade menjajo, ob tem pa se običajno drugod po svetu menjajo tudi njihove politične barve. Pri nas so tri četrtine poosamosvojitvenega časa bile na oblasti vlade leve ali levosredinske provenience, le en polni mandat je vladala desna (Janševa) vlada, kljub temu, da voli stranke desnega pola približno tretjina volilnega telesa. Predsednik Pahor se tega neravnotežja zaveda. Odkar je prevzel funkcijo predsednika "vseh Slovencev", si prizadeva odpirati prostor za vlade drugih barv. Čeprav je bil sam pred tem predsednik levosredinske vlade SD, je odprl prostor politični opciji, ki je nasprotna njegovemu osebnemu političnemu nazoru in prejšnji strankarski pripadnosti. To za-postavljanje osebnega nazora v prid države, predpostavlja osebnostno, etično in politično zrelost, ki ni običajna. Predsednik države pri nas nima mnogo pooblastil; ta, ki jih ima, uporablja razumno in v prid demokraciji. Tega se zaveda, to dela namerno in predano, ne da bi od tega imel kake osebne koristi, prej nasprotovanje, posmeh in omalovaževanje. Prizadevanje, da bi se po tridesetih letih uveljavilo menjavanje desnih in levih vlad, ni "mesijanstvo"; je pošteno in pravilno uveljavljanje forme meščanske demokracije, ki naj bi končno zamenjala prevlado "tranzicijske levice". Zato spoštujem njegovo držo.

Drugi očitek je, da se predsednik Pahor ne opredeljuje do spornih političnih vprašanj. Pahorjevo zadržanje je modro. Predsednik se ne sme spuščati v opredeljevanje do dnevno-političnih spornih vprašanj. Ohraniti mora nestrankarsko oziroma nadstrankarsko držo. Predsednik je sam skromno in zadržano poudaril, da ne misli biti moralna avtoriteta. Vsekakor ne sme biti arbiter o odločitvah vlade ali opozicije. Vladne odločitve mora kritizirati opozicija in če so nezakonite - pravosodje. To ni pomirjanje in povezovanje levih in desnih ampak nevtikanje v spore levih in desnih. Predsednik odpira prostor, dostop do vladanja levim in desnim; ne skuša ga levim odpirati in desnim zapirati. To je njegov greh v očeh tistih, ki s tem izgubljajo nedeljeni primat na političnem prizorišču, ki ga prikrivajo z množico strančic v nerazločljivih odtenkih iste barve in z novimi obrazi na starem telesu.

Tretjič. Pahorjevo neopredeljevanje baje proizvaja še več delitev že tako razdeljenega naroda. Pahorjevo zadržanje omogoča formalizacijo političnih delitev, ki so tudi brez tega realnost v vsaki družbi; ustvarja prostor, kjer se te razlike ali delitve lahko pokažejo in po pravilih spopadejo. Samo diktature vzdržujejo družbeno stanje, ki je na videz nedeljeno, homogeno; kjer vsi mislijo isto diktirano misel, in se pokoravajo enemu interesu, interesu "najnaprednejše" stranke. Pahor odpira prostor za spopad levih in desnih v parlamentu, v medijih, žal tudi na ulici, prostor za legitimen spopad po pravilih demokratičnega razreševanja sporov. Ne skuša protežirati enega in zatirati drugega političnega pola, da bi ustvaril navidezno enotnost naroda.

Boruta Pahorja se bom spominjal kot predsednika države, ki je zgledno opravljal svojo funkcijo. Vanjo je vnesel tudi veliko osebnega sloga. Ta je pa stvar okusa.

Ni komentarjev:

PO ČRNI GORI (4)

  5 . dan: Budva - Cetinje - Lovćen - Njeguši - Kotor - Budva Zjutraj smo se od recepcije Slovenske plaže vzpeli po serpentinah v smeri pro...