02 januar 2022

"Tako so preprečili na tisoče smrti"

V drugem jutru novega leta sem prebral članek nekdanjega veleposlanika Slovenije (v Kanadi, Poljski, Mehiki), Boža Cerarja, v Sobotni prilogi Dela (31.12.2021) in vesel ugotovil skladnost njegovih nazorov z mojimi stališči do naše razklane politike.

V enem svojih pisem uredništvu, v katerem izražam nestrinjnje z uvodnikom "Na končni postaji nezaupanja" v SP Dela (30. 10. 21) sem ob očitku uvodničarja, da se sramotimo z odnosom do obiska komisije parlamenta EU In t'Veltove, zapisal: "Bruseljski politiki so tudi strankarski, in ni posebnega razloga, da bi morali z vsemi in vedno ravnati v rokavicah (saj nismo hlapci, kajne?)."

Cerar piše: "Predsednik vlade bi bil pri tvit-polemiki z nekaterimi predstavniki EU seveda lahko tudi bolj diplomatski in selektiven, kakšen tvit bi lahko tudi izpustil. Vendar načeloma ni slabo, če predstavniki Slovenije zavzamejo stališče, da jih ni strah spregovoriti na svetu ali v evropskem parlamentu, se spustiti v razpravo ter tu pa tam tudi potrkati na vest EU. Na primer s predlogom o neodvisni mednarodni preiskavi grobih kršitev človekovih pravic v Iranu. Če EU nastavlja zrcalo članicam, mora biti pripravljena na to, da ga bodo te nastavile tudi njej. Zavzemanje za spoštovanje človekovih pravic v EU in svetu je očitno zelo relativna zadeva. Odvisno od moči, vpliva posamezne članice, njenih potreb po ruskem plinu, prodaje avtomobilov na kitajskem trgu ali orožja arabskim državam." Zadržan je do vmešavanja predstavnikov EU v naše notranje razprtije: "Čas bo pokazal, ali je bilo pametno, da so se nekateri funkcionarji EU in člani evropskega parlamenta z levega pola neposredno vmešali v notranjepolitični spopad pri nas oziroma v eni od držav članic."

Vse od razglasitve epidemije in nastopa sedanje vlade sem kritiziral napadalen odnos opozicije in osrednjih medijev proti vsem prizadevanjem vlade tudi proti zdravstvenim ukrepom za zajezitev epidemije. Ko so vladi očitali, da ji ljudje ne zaupajo, ker ne marajo Janše, sem opozoril na to, da sta za zaupanje in nezaupanje potrebna dva, to je, da je nezaupanje v vlado širila opozicijska politika s svojim apriornim izključevalnim odnosom do vlade druge koalicije ("Ne z Janšo!"); za njo so mediji povzemali gesla o fašizmu in diktaturi, slavili proteste kot svobodoljubno dejanje - sredi pandemije.

Cerar: "Kot sem dejal, je treba biti seveda pozoren na demokratske odklone, nespoštovanje človekovih pravic in korupcijo tudi pri nas, tudi te vlade (vendar ne samo te) in v času covidne krize. Vendar brez dvojnih standardov. Preden izrečemo ostre obtožbe, se je treba zavedati, da mora vlada vladati, da mora ukrepati, in to hitro, zlasti v izrednih razmerah, da nas mora na primer zavarovati pred virusom, ki je muhast in ne kaže potrpežljivosti pri našem pogosto zamudnem sprejemanju ukrepov oziroma zakonov. Včasih je treba naše pravice zavarovati tudi neposredno na podlagi naše ustave, kot je določeno v prvem odstavku njenega 15. člena."

V nadaljevanju Cerar navaja še veliko strožje ukrepe proti epidemiji v nekaterih drugih evropskih državah, med drugim tudi obvezno cepljenje javnih uslužbencev in policijsko streljanje s pravimi naboji v protestnike na Nizozemskem.

Ošvrkne tudi naše ustavno sodišče: "Resda pa je njihovo /v eni od zahodnoevropskih držav/  ustavno sodišče za razliko od našega dalo prednost pravici do zdravja in življenja pred nekaterimi nujnimi omejitvami pravic in svoboščin v času pandemije. Tako so preprečili na tisoče smrti in nihče v Bruslju ali Strasbourgu se ni spraševal, kako je s tamkajšnjim stanjem človekovih pravic oziroma demokracije. Se je pa ta država uvrstila za nami na omenjeni lestvici Freedom Housa."

Pozitivno oceni naše predsedovanje svetu EU.
 
O domačih zdrahah pa tole: "Doma pa se nekateri nikakor niso mogli sprijazniti z desnosredinsko vlado (bistvo demokracije pa je, da se vlade tudi menjajo) oziroma s tem, da bi ji uspelo izpeljati mandat do rednih volitev in za nameček še uspešno predsedovati svetu EU."

Skratka, nujno potreben članek za uravnoteženje dokaj enostranskih, a poudarjenih komentarjev, celo uvodnikov, v našem osrednjem časniku.

Ni komentarjev:

Narcizem ali narcisizem?

  V tej dilemi nisem osamljen. Simon Brezovar v svojem delu Osebnostne motnje (UMco 2019) piše v opombi pod črto na str. 414: "Moja ve...