12 oktober 2020

DESNA-LEVA

Po klasičnem pojmovanju je za parlamentarno demokracijo značilno, da se na oblasti izmenjujejo leve in desne stranke. Desne zagovarjajo interese kapitala, leve pa interese zaposlenih. Tako sem tudi sam dolgo časa mislil, da je po obdobju vladavine LDS in njej podobnih, ki so bile nominalno del levega spektra, in so zagotavljale "mehak prehod" v novi režim, čas, da pride do oblasti desnica, konkretno SDS. Ustavljanje desnice, ki je bilo upravičeno, dokler je pretila z lustracijo in nakazovala poračunavanje, sem imel kasneje za strankarsko prizadevanje na strani levice, ne za prizadevanje za parlamentarno demokratično "igro" izmenjevanja obeh opcij, prizadevanje, ki je nad strankarstvom. V imenu vzpostavljanja delujoče parlamentarne demokracije bi morali dopustiti, da si desnica izgradi svoj kadrovski potencial, da vzgoji ljudi, sposobne vladanja. Zato tudi kadrovskih zamenjav s strani sedanje desne vlade nisem imel za kaj tako nevzdržnega, da bi se mi zdelo vredno protestirati. Bi kaka leva stranka, če bi prišla na oblast, pustila "janševce", da bi ji v državni "mašineriji" vtikali kline v kolesje?

Vendar sem se motil. Moje pojmovanje parlamentarne demokracije je žal stvar preteklosti.  Kaj je danes "levo" in kaj "desno"? V naši poosamosvojitveni zgodovini so "leve" stranke, vse po vrsti, vodile desničarsko politiko, ki je koristila kapitalu in zasebnim žepom, zanemarjala pa javno dobro; žepe katere barve je polnila bolj, je po-stransko, strankarsko vprašanje. Kratko obdobje "desne" vlade SDS ni prineslo druge razlike kot ideološko poračunavanje in preusmerjanje denarja v druge privilegirane žepe. Dokazi take politike dosedanjih vlad so se razkrili v sedanji naravni ujmi: podhranjeno zdravstvo, zastala gradnja domov za stare, brez zakona o dolgotrajni oskrbi, nedostopnost stanovanj za manj premožne, četrt milijona prebivalcev pod mejo revščine, lačni otroci. Kot nacija nismo revni, a zgrešena politika delitve bogastva preti ustaviti rast. Bogastva ne ustvarjajo samo podjetja, ampak tudi vrtci, šole, bolnišnice, hiralnice, vse, kar posredno vodi do nemotene delovne aktivnosti in višjega družbenega proizvoda. Zdaj je postalo jasno, kaj pomeni za gospodarstvo, če karkoli od tega ne deluje optimalno.

Naključje nam je priredilo zanimiv teater: "desna" vlada je širokogrudno (pustimo ob strani razloge in vire!) delila kompenzacije za izgube zaradi epidemije. "Desni" vladi sta poleg vzdrževanja gospodarske dejavnosti na zadovoljivi ravni prioriteti, nebodigatreba prioriteti, zdravstvo in socialno varstvo. Še UTD nenadoma ni tako nemogoča ideja; saj kaj pa je drugega deljenje plače ljudem, ki ne delajo? Skoraj bi pomislil, da je na oblasti prava socialna demokracija!

Te ukrepe je vladi vsilila naravna ujma preko vpliva EU in bi jih težko imenovali "usmeritev" ali celo "program"; saj so ji odveč, kajti očitno bi se raje ukvarjala z utrjevanjem svoje moči, graditvijo vojske, čiščenjem "krivosodja", uveljavljanjem retradicionalizacije proti urbani kulturi, liberalizacijo kapitala in šibitvijo drugih stebrov oblasti. A sprašujem se: kakšni so ti stebri, če so tako neodporni proti posegom vlade? Ali ne premorejo notranjih mehanizmov utrjevanja svoje strukture in funkcije?

Zdaj se je pojavila leva koalicija, ki ji želim vse dobro, bojim pa se, da bo nadaljevala po zgledu dosedanjih vlad te provenience in žela enake rezultate.

Ni komentarjev:

Narcizem ali narcisizem?

  V tej dilemi nisem osamljen. Simon Brezovar v svojem delu Osebnostne motnje (UMco 2019) piše v opombi pod črto na str. 414: "Moja ve...