02 september 2012

Poženi ustvarjalnost


Počitnice so minile, spet sem tukaj – pred prazno stranjo. Kaj naj pišem?

Vsak, ki se ukvarja s kakšno ustvarjalno dejavnostjo, naj bo oblikovanje, pisanje ali kar koli podobnega, mora vsakokrat znova premagati odpor do dela. 'Ne morem se lotit, nimam ideje, prazno glavo imam, vse skupaj nima smisla itd.' – vsi poznamo take samogovore. Likovnica Jolie Guillebeau odkriva v pogovoru z urednico Psychcentral Margarito Tartakovsky, kako premaguje take in podobne pomisleke. Povzemam.

Kako se pripravi k delu, s čim se spodbudi? Pravi, da je zanjo največja spodbuda javna odgovornost. Če dela na javnem projektu, je to zanjo prisila, da vsak dan nekaj ustvari. Lahko dodamo: pisanje bloga, na primer, je javni projekt. Samo to dejstvo človeka sili, da ne dela večjih premorov pri objavljanju in da, v idealnem primeru, vsak dan nekaj napiše. Druga spodbuda so sodelavci. Če je projekt kolektivno delo, je vse lažje. Tudi srečanja z ustvarjalci, četudi le ob kofetku, jo napolnijo z ustvarjalno energijo. Naj dodam: pogovori o različnih temah v krogu domačih, s prijateljem ali prijateljico, obisk predavanja, razprave – vse to človeka spodbudi k pisanju.

Kje dobi navdih za delo? Vzpodbudijo jo barva, zgodbe, poezija, drobna vsakdanja opažanja, ki jih morda ne opazi nihče drug. Bodi pozoren, začudi se, pripoveduj o tem. Emejli občudovalcev njenih slik, njihove zgodbe – vse to jo spodbuja. Shranjuje emejle in jih ponovno prebira, kadar podvomi vase in svoje delo.

Kaj jo ovira pri ustvarjanju? Najbolj jo ovira dvom v samo sebe. Neprestano se sprašuje, kakšen pomen ima njeno delo. Toda pred časom je sklenila, da se o tem ne bo spraševala, samo delala bo, naj drugi presojajo njeno delo. To se ji ne posreči vedno, a ko se opomni, da je ustvarjalka ne kritičarka, ji to včasih pomaga.

Kako se pripravi k delu? Ima svoj mali obred. Sede pred slikarsko stojalo na veliko rdečo žogo, na paleto iztisne iz tub majhne koščke barv  in nato nekaj minut gleda v prazno platno, da si ustvari predstavo o tem, kaj hoče naslikati in kakšna bo kompozicija. Nato si nastavi alarm na uri na 30 minut, vzame čopič in začne. Ko ura zazvoni, prekine slikanje in se nekaj minut ukvarja z drugimi rečmi – klikne na Facebook, na primer. Pravi, da je to slaba navada.

Kaj svetuje drugim? Vsak dan nekaj naredi. Ne presojaj, samo naredi. Ustvarjalci ustvarjajo. Svetuje dve knjigi: David Bayles, Art and Fear. Priporoča jo svojim študentom. Druga knjiga je Steven Pressfield, The War of Art. Iz te knjige je prevzela misel: Svoje delo jemlji resno, sebe pa ne. Loči svoje delo od svoje identitete. Ti nisi tvoje delo. Težko sprejemljivo? Seveda, saj dojemamo svoje delo kot svoj izraz, povnanjenost svoje notranjosti, svoje duše. A pomislimo: ponesrečena slika ne pomeni, da imaš omadeževano dušo! Včasih se mi kaka stvar ne posreči, to ne pomeni, da sem slab človek, prazen človek itd.

Tako. Nekaj sem prepisal in malo dodal, da zadeva teče. Morda bo komu koristilo.

Ni komentarjev:

PO ČRNI GORI (4)

  5 . dan: Budva - Cetinje - Lovćen - Njeguši - Kotor - Budva Zjutraj smo se od recepcije Slovenske plaže vzpeli po serpentinah v smeri pro...