04 januar 2012

Razmigaj možgane (1)

Zadnja spletna številka Newsweeka objavlja 31 načinov, kako razgibati um in se upreti starostni demenci. Iz njihovega seznama sem izbral 22 načinov, ki so uporabni za Neameričane, in se ob vsakem vprašal, ali ga uporabljam. Tako je ta seznam tudi test moje aktivne preventive Alzheimerjeve nesnage. To je prva polovica seznama.

1. Igraj se besedne igre, rešuj besedne uganke, rešuj križanke. – Rešujem križanke, občasno tudi druge besedne uganke (ENA TOČKA)
2. Vadi ples, tae kwon do ali skvoš, ker pospeši utrip srca, zahteva koordinacijo gibov. Pomagajo tudi interaktivne računalniške igre. - Ne plešem, ne znam dobro; gledam pa plesna tekmovanja, ampak to res ne šteje. Mogoče bi štelo smučanje, a kdaj sem bil zadnjič na smučkah? (
NIČ TOČK) 
3. Opusti stalno preverjanje e-mailov, ker moti koncentracijo in umsko produktivnost. Občasno se odlepi od interneta. - Izogibam se neusmerjenega klikanja in buljenja v ekran, čeprav se tudi to dogaja. (POL TOČKE)
4. Veliko spi. Dremež po kosilu, zgodaj v posteljo. Možgani delajo tudi med spanjem, ko utrjujejo spomine. - Spim dovolj, vendar ne vedno dobro; občasno si privoščim tudi dremež po kosilu. (
ENA TOČKA)
5. Naloži si TED aplikacijo (Tehnologija, Entertainmnent, Design), kratka predavanja. Res fantastičen vir znanja. - To sem si lani naložil in do polovice poslušal predavanja iz glasbe (Craig Wright, Yale) in grške antične zgodovine (Donald Kagan, Yale); ena točka za dober namen. Zdaj so nekoliko spremenili koncept, vsa predavanja so kratka; linki do lanskih profesorjev so spodaj. (ENA TOČKA)
6. Udeleži se literarnega festivala. Nauči se kaj od slavnih piscev. - Lani sem v CD poslušal madž. pisatelja P. Nadasa; sicer pa spremljam literarne časopise in priloge dnevnika prav z namenom, da bi se kaj naučil o življenju in pisanju. (ENA TOČKA)
7. Nauči se tujega jezika, recimo latinščine ali kitajščine. - Obnavljal sem italijanščino in francoščino; berem revije in kar precej razumem. Bom nadaljeval z učenjem; obnovil tudi latinščino. Kitajščini se bom za sedaj odpovedal (znam reči samo 'še še', menda pomeni 'hvala'). Pred časom sem prebral Matejev evangelij v latinščini. (ENA TOČKA)
8. Jej črno čokolado. Flavonoidi izboljšujejo spomin. Spij kozarec rdečega vina.- Počnem kar oboje, vendar ne prav redno. Raje od črne imam mandljevo čokolado. To pa preveč redno. Zame najboljši je vranac pro corde. (POL TOČKE)
9. Včlani se v krožek pletenja. Izboljševanje motorični veščin izboljša kognitivne sposobnosti. 
- V krožek pletenja se ne bom vpisal, pač pa kdaj kaj scimpram, popravim; udeležil sem se tečaja oblikovanja z glino in naredil nekaj skulpturic; bo treba nadaljevat. (POL TOČKE)
10. Namršči se. Čuden nasvet. Poskusi so pokazali, da potem postaneš bolj skeptičen in analitičen. - To je grd nasvet, nasproten tistemu, ki pravi, naj hodimo skozi življenje vedri in nasmejani; ampak, roko na srce, sem skeptik in polemik (zjezijo me neumnosti)  in sem zagrešil že nekaj kritičnih pisem bralca posebno v zadnjem času. (ENA TOČKA)
11. Jej jogurt. Probiotiki so dobri za želodec in možgane; miši so potem bolje obvladale anksioznost in imele povečano možgansko aktivnost v področjih obvladovanja emocij in spomina. - Jogurta nimam preveč rad, ampak prav ob novem letu sem odkril recept za kakijevo kremo z jogurtom; tega je zdaj poln hladilnik. Kdo bo pojedel? (POL TOČKE)

Rezultat: 8/11 NI SLABO
Važnejše od te številke je spoznanje, da z vajo um zares oživi in da si sposoben početi reči, za katere nisi mislil, da se jih boš pri teh letih še lahko naučil. Zaradi rednega vsakdanjega pisanja dnevnika, bloga idr. vse lažje pišem in razmišljam. Tudi fotke, risbe in slike mi uspevajo - na diletantski ravni sicer, a vse to mi je v veselje in odganja potrtost. Ne dolgočasim se - časa nimam.
Vir: http://www.thedailybeast.com/newsweek/2011/12/30/31-ways-to-get-smarter-in-2012.html
http://academicearth.org/courses/introduction-to-ancient-greek-history
http://videolectures.net/yalemusi112f08_listening_music/


Ni komentarjev:

Narcizem ali narcisizem?

  V tej dilemi nisem osamljen. Simon Brezovar v svojem delu Osebnostne motnje (UMco 2019) piše v opombi pod črto na str. 414: "Moja ve...