05 januar 2012

Razmigaj možgane (2)

1. Oglej si Šekspirovo igro. Branje Šekspira bolj angažira možgane kot večina sodobnih tekstov. Če se ti ne da brati, pojdi v gledališče. - V gledališču, Drami SNG, imam abonma. Običajno kupim tudi Gledališki list, ga preberem in včasih tudi napišem vtise ob igri. (ENA TOČKA)
2. Pij vodo. Dehidrirani možgani se mučijo in otopijo sposobnost načrtovanja. - Poznam to pravilo in trudim se, da bi pogosteje pil. V zadnjem času spijem nekaj požirkov vode na tešče. (POL TOČKE)
3. Obišči umetnostno galerijo. Gledanje umetnin zmanjša stres, pozornost se osredotoči na zanimive reči. - Včasih obiščem kako galerijo, a lahko bi to počel bolj redno. Nazadnje sem bil prejšnji mesec v Equrni. (POL TOČKE)
4. Nauči se igrati inštrument (če ga že znaš, ga igraj in se izpopolnjuj). Izboljša IQ, poveča dejavnost delov možganov za spomin in koordinacijo. - To je moja šibka točka. Nikoli se nisem učil igrati kakega inštrumenta, čeprav sem kot deček pri teti pritiskal na tipke klavirja. Danes bi se učil violine ali čela; zvok čela mi je najbolj všeč. (NIČ TOČK)
5. Piši na roko. Pri pisanju na roko se vključi več delov možganov kot pri tipkanju. Kar napišeš na roko, si lažje zapomniš. - Že kako leto zelo malo pišem na roko, samo kratka dnevniška gesla. Prej sem pisal več. Rad pišem, rad tudi lepo pišem; celo z lepopisnimi peresi. Moram najti kak način, da se mi bo to zdelo smiselno. Računalniško pisanje dnevnika omogoča toliko več funkcij, dvakratno prepisovanje pa se mi ne zdi smiselno. (POL TOČKE)
6. Tehnika 'paradižnik'. Zakaj se tako imenuje, ne vem. Je pa pametna. Delo (pisanje, branje) razdeli na 25 minutne enote, vsaki naj sledi kratek odmor. S kuhinjsko peščeno uro (seveda je dobra tudi kaka drugačna ura) kontroliraj izmenjevanje obdobij dela in odmorov. Pogosti počitki pomagaja vzdrževati umsko čilost. - Morda se mi tak ritem vsiljuje spontano, ko med pisanjem hodim v hladilnik, ali pa pobrskam za kakšnimi bejbami. Sicer sem pa nagnjen k pretirano vztrajnemu sedenju. Res bi se bilo dobro držati tega nasveta. (NIČ TOČK)
7. Izklopi se, pusti možgane na pašo, tedaj ustvarjajo pregled, 'veliko sliko'. - Vsakdanji enourni sprehodi kar dobro služijo temu. Če grem sam, 'meditiram'. Pomirim se in uravnovesim. Tudi kaka misel se zbistri. (ENA TOČKA)
8. Pij kavo. Ženske, ki so spile 4 skodelice na dan (najbrž ameriške čobodre), so bile manj verjetno depresivne kot tiste, ki so spile eno kavo na teden. Kava spodbuja kratkoročni spomin. - Ni blema. Pil bi jo kolikor hočete, a ne smem. En Nescafe mild zjutraj, izjemoma še skodelica popoldne, mora zadostovati. (POL TOČKE)
9. Postani ekspert. Obvladaj eno nalogo, v kateri uživaš, in možgani bodo bolj učinkoviti, če jo boš izvajal. Šahisti prepoznajo vzorce hitreje kot nešahisti. Vaja dela mojstra. - Hm, kaj zares obvladam? Ali bi tisto, kar obvladam, rad počel kar naprej? Nisem dober ne v igrah ne v športu. Nič mi ne pride na misel mimo puščobno strokovnega znanja. (NIČ TOČK)
10. Piši preglede, ocene on-line. Če imaš kaj rad, ali ne maraš, napiši. Ko boš natipkal svoje mnenje, se boš bolje razumel. - E, prav to počnem v tem blogu. Res mi pomaga: dela me živega. (ENA TOČKA ali DVE!!)
11. Pojdi v naravo. Življenje v mestu je polno distrakcij. Samo nekaj minut na prometni cesti poškoduje spomin in samokontrolo. Za vikend pojdi ven, da si možgani opomorejo. - Če se le da, greva vsak vikend vsaj na daljši sprehod, če že ne na izlet na kakšen hrib ali, poleti, na daljše kolesarjenje. (ENA TOČKA)

REZULTAT: 6/11
SKUPNI REZULTAT: 14/22
No, več kot polovico točk je; pravzaprav dve tretjini. Nej slabu. Najpomembnejši razgibalci mojih možganov so: pisanje dnevnika in bloga, učenje (poslušanje predavanj on-line, učenje jezikov), kulturne dejavnosti (poslušanje glasbe, koncerti niso omenjeni), redno gibanje in še kar ustrezna prehrana. Slab sem v telesnih spretnostih in mentalnih igrah (razen križank). Ja, tak sem. Mogoče bi bilo res dobro iti smučat, ali pa se začeti učiti violino.
Vir: http://www.thedailybeast.com/newsweek/2011/12/30/31-ways-to-get-smarter-in-2012.html

Ni komentarjev:

Narcizem ali narcisizem?

  V tej dilemi nisem osamljen. Simon Brezovar v svojem delu Osebnostne motnje (UMco 2019) piše v opombi pod črto na str. 414: "Moja ve...